Strona główna Portal Funduszy Europejskich Unia Europejska Strona główna Regionalny Program Operacyjny Warmia i Mazury na lata 2007-2013 Unia Europejska
 
wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl
Przejdź do strony poświęconej RPO WiM  
   

Ogl?daj i pobieraj multimedia


Jesteś w: Strona główna » Aktualności... » Wspólne działanie i jeden...


 1  2  3  4  5  ...   
Wspólne działanie i jeden cel- ochrona jezior Polski Północnej Zobacz film! (2013-11-08 11:06:29)


Podpisanie listu intencyjnego o przystąpieniu do Programu ochrony jezior Polski Północnej. Na zdjęciu od lewej: marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas i wicemarszałek województwa wielkopolskiego Wojciech Jankowiak

W Sile, k. Olsztyna odbyła się konferencja poświęcona Programowi ochrony jezior Polski Północnej. Podczas spotkania przedstawiciele sześciu województw podpisali list intencyjny i zainicjowali wspólne działanie na rzecz ratowania zbiorników wodnych.

Według szacunków co drugi duży zbiornik, a za takie uważa się akweny powyżej 50 hektarów powierzchni, nie spełnia przyjętych norm czystości. Jakość wody pozostawia wiele do życzenia. Sytuacja jest na tyle poważna, że postanowiono podjąć działania, aby wspólnie rozwiązać ten problem. Do Programu ochrony jezior Polski Północnej przystąpiły więc województwa, które przeciętnemu mieszkańcowi naszego kraju kojarzoną się z pięknymi jeziorami, czyli zachodniopomorskie, pomorskie, kujawsko-pomorskie, podlaskie, warmińsko-mazurskie i wielkopolskie.

- Nasz region jest liderem w działaniach dotyczących ochrony polskich jezior, dlatego też ten program musieliśmy zainicjować właśnie tutaj – mówił podczas konferencji w Sile marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas. - Czystość naszych zbiorników wodnych w wielu miejscach wymaga natychmiastowych działań i to zarówno tych ochronnych, jak i rekultywacyjnych. Temu właśnie ma służyć te wspólne działanie i realizacja Programu.

Głównym celem Programu, który powstał jest ograniczenie ilości wprowadzanych do wód związków, przede wszystkim azotu oraz fosforu, które są odpowiedzialne za niekontrolowane rozwój sinic. Powstanie Programu jest warunkiem pozyskania w niedalekiej przyszłości środków z funduszy europejskich na budowę infrastruktury i inne działania ograniczające degradację jezior. A koszty mogą być ogromne. Według szacunków koszt rekultywacji jeziora o powierzchni ok. 50 hektarów to wydatek od 600 tys. do nawet 1 mln zł. Zanim jednak będzie można rozpocząć to działanie trzeba najpierw uporządkować gospodarkę kanalizacyjną w okolicy zbiornika. O tym aspekcie podczas spotkania w Sile mówiła prof. Julita Dunalska z Wydziału Nauk o Środowisku UWM w Olsztynie.

- Jedną z podstaw rekultywacji jezior są zabiegi w ochronne, które mają na celu wyeliminowanie źródeł zanieczyszczeń w zlewni. – tłumaczyła prof. Dunalska. – Dobrym tego przykładem są jeziora w Szczytnie, gdzie zanim rozpoczęto rekultywacje uporządkowano gospodarkę wodno-ściekową wokół zbiorników.

Pierwszym krokiem w kierunku ochrony akwenów musi być dokładna analiza stanu jezior w każdym z województw. Dopiero po tych działaniach będzie można podjąć oszacować koszty ochrony i rekultywacji jezior. Jednak już dziś bez szacunków jedno jest pewne, że będą one bardzo duże. Bez wspólnych działań i środków unijnych nie będzie można mówić o skuteczniej ochronie akwenów.

- W nowej perspektywie finansowej, czyli latach 2014-2020 mamy duże pieniądze, które przeznaczone są na ochronę środowiska, ochronę bioróżnorodności. Jeziora są niewątpliwie tym elementem naszego środowiska, które wzbogacają nasze otoczenie – mówi Adam Krzyśków, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

Województwa, które przystąpiły do Programu obejmują czterdzieści procent powierzchni Polski i mają w swoich granicach znakomitą większość najcenniejszych jezior w kraju.

O Programie ochrony jezior Polski Północnej w TVP OlsztynWarning: filesize() [function.filesize]: stat failed for _ila_prof_unalska_1.pdf in /users/0009/wfosigw/www/wfosigw.website.pl/index.php on line 811

Załączniki:
Prezentacja - Program Ochrony Jezior Północnych Prezentacja - Program Ochrony Jezior Północnych    (1.13 MB)
Prezentacja - Stan czystości jezior województwa kujawsko- pomorskiego Prezentacja - Stan czystości jezior województwa kujawsko- pomorskiego    (2.64 MB)
Prezentacja - Jeziora w województwie podlaskim Prezentacja - Jeziora w województwie podlaskim    (415.38 kB)
Prezentacja - Jeziora w województwie pomorskim Prezentacja - Jeziora w województwie pomorskim    (2.05 MB)
Prezentacja- Przykładowe działania związane z ochroną jezior Prezentacja- Przykładowe działania związane z ochroną jezior    (0.00 B)
Prezentacja WFOŚiGW w Olsztynie Prezentacja WFOŚiGW w Olsztynie    (669.18 kB)
Prezentacja - WFOŚiGW w Poznaniu Prezentacja - WFOŚiGW w Poznaniu    (1.23 MB)
Prezentacje - Stan  jezior w  województwie zachodniopomorskim Prezentacje - Stan jezior w województwie zachodniopomorskim    (1.33 MB)
Prezentacja - Jeziora województwa zachodniopomorskiego Prezentacja - Jeziora województwa zachodniopomorskiego    (1.22 MB)

         O konferencji na antenie Radia Olsztyn

Proszę czekać, trwa ładowanie filmu...

Dodano: 2013-11-08 11:06:29
Przez: Grzegorz Siemieniuk
Poleć artykuł znajomemu.  Wersja do wydruku.          


26

MAR

2015

Zielone zamówienia publiczne

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie już od przeszło 20 lat jest jednym z filarów realizacji polityki ekologicznej w regionie. Jako instytucja staramy się na wszelkich możliwych płaszczyznach wdrażać rozwiązania, których celem jest szeroko pojęta ochrona środowiska naturalnego. Chcemy zachęcić Państwa do włączenia się w kolejne działanie, tym razem te związane z tzw. zielonymi zamówieniami publicznymi. Co oznacza to w [...]

Przeczytaj więcej


25

MAR

2015

Powstał ogólnopolski system wsparcia doradczego w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE

W kraju realizowany jest ogólnopolski projekt wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkalnictwa oraz przedsiębiorców w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE. Partnerem tego zadania jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

Głównym założeniem przedsięwzięcia, którego beneficjentem jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, jest wsparcie projektów przyczyniających się do realizacji pakietu [...]

Przeczytaj więcej


25

MAR

2015

Podpisano pierwszą umowę w ramach programu „Prosument na Warmii i Mazurach”

Adam Krzyśków, prezes WFOŚiGW w Olsztynie pogratulował Marii i Alfredowi Ziółkowskim uzyskania dofinansowania na budowę instalacji fotowoltaicznej

W piątek 20 marca w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie podpisano pierwsza umowę w ramach programu „Prosument na Warmii i Mazurach”. Nowa instalacja OZE powstanie na budynku przy ul. Grudziądzkiej w Iławie.

Program „Prosument” w naszym regionie wdrażany jest przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. Na dotacje i pożyczki przeznaczono ponad 5 mln zł. Głównym założeniem programu jest [...]

Przeczytaj więcej


24

MAR

2015

Wiosenne akcja ratowania płazów w gminie Piecki

We wtorek 17 marca na terenie gminy Piecki rozpoczęła się po raz piąty Wiosenna Akcja Ratowania Płazów. Jej inicjatorem jest Mazurski Park Krajobrazowy, który do współpracy zaprosił uczniów z Krutyni i Rucianego Nidy.

Pierwsza akcja ratowania płazów odbyła się wiosną 2011 roku. Wówczas udało się zinwentaryzować blisko 1700 żab, z czego najliczniejszą grupę stanowiła żaba trawna- 684 sztuki. Podczas ubiegłorocznej akcji udało [...]

Przeczytaj więcej


20

MAR

2015

Spotkanie Funduszu z przedstawicielami parków krajobrazowych

W czwartek 19 marca w Warmińsko-Mazurskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie odbyło się spotkanie przedstawicieli parków krajobrazowych i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie, podczas którego omawiano możliwości aplikowania o środki w kolejnej perspektywie finansowej na lata 2014-2020. Dodatkowo poruszono także zagadnienia dotyczące organizacji 30. Olimpiady Wiedzy Ekologicznej, która w czerwcu tego roku odbędzie się w Olsztynie. 

Przeczytaj więcej


19

MAR

2015

Przygotowanie do akcji „Tydzień dla Ziemi”

Zakładanie remiz niewielkich skupisk drzew, krzewów i roślin zielnych pośród pól, lub wysepek przy skwerkach lasu lub wzbogacanie i rozszerzanie działań w istniejących to  jedno z tegorocznych działań "Tydzień dla Ziemii"

Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami tegoroczne działania ekologiczne na Warmii i Mazurach odbędą się w ramach akcji „Tydzień dla Ziemi”. Głównym ich organizatorem będzie Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

 

Akcja „Tydzień dla Ziemi” to wspólne działania organizowane w ramach obchodów Światowego Dnia Ziemi. Partnerami WFOŚiGW w Olsztynie w tym działaniu będą centra edukacji ekologicznej z: [...]

Przeczytaj więcej


19

MAR

2015

Wystawa w galerii ZUOK Spytkowo

Wystawę można oglądać do 30 czerwca

Niecodzienny wernisaż odbył się w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Spytkowie. Autorką wystawy, którą będzie można podziwiać do 30 czerwca, jest Gizela Kot, lokalna artystka z Węgorzewa. Ekspozycja jest przeglądem artystycznych dokonań malarki, która przygodę ze sztuką rozpoczęła stosunkowo późno. Udowadnia jednak, że warto marzyć i wyznaczać sobie cele w każdym wieku.

To już kolejna wystawa zrealizowana w [...]

Przeczytaj więcej


18

MAR

2015

WFOŚiGW w Olsztynie ponownie Instytucją Pośrednicząca RPO WiM na lata 2014-2020

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie po raz kolejny został Instytucją Pośredniczącą w przekazywaniu środków w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2014-2020. Wojewódzki Fundusz został wskazany jako Instytucja Pośrednicząca w schemacie prezentującym system instytucjonalny RPO WiM 2014-2020 ujętym w ,,Planie działań na rzecz wspierania potencjału zasobów ludzkich Urzędu Marszałkowskiego Województwa [...]

Przeczytaj więcej


16

MAR

2015

Uwaga! Informacja dotycząca elektronicznego Systemu Wniosków

 

W związku z częstymi pytaniami dotyczącym rejestracji beneficjentów w elektronicznym Systemie Wniosków przypominamy, że aby mieć pewność, że rejestracja oraz późniejsza praca w systemie będzie bezproblemowa, należy dodać adresy: wnioski@fundusz.olsztyn.pl oraz admin@fundusz.olsztyn.pl do listy bezpiecznych adresatów, aby wiadomości nie trafiały do SPAM’u!

Szczegółowe [...]

Przeczytaj więcej


12

MAR

2015

Konkurs dotacyjny dla parków krajobrazowych i organizacjii tylko do końca marca

Dofinansowanie działalności parków krajobrazowych w zakresie przedsięwzięć związanych z edukacją ekologiczną oraz ochroną przyrody realizowanych na terenie województwa warmińsko-mazurskiego to główne założenie konkursu dotacyjnego, który na początku 2015 roku ogłosił Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. Termin naboru wniosków upływa 31 marca.

Beneficjentami konkursu mogą być parki krajobrazowe [...]

Przeczytaj więcej
 1  2  3  4  5  ...    
  
   
Kontakt    |    Redakcja    |    Mapa strony
Wygenerowano w czasie: 0.190 sekundy.
Copyright© 2010 WFOŚiGW Olsztyn