Strona główna Portal Funduszy Europejskich Unia Europejska Strona główna Regionalny Program Operacyjny Warmia i Mazury na lata 2007-2013 Unia Europejska
 
wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl
Przejdź do strony poświęconej RPO WiM  
   

Ogl?daj i pobieraj multimedia


Jesteś w: Strona główna » Aktualności... » Wspólne działanie i jeden...


 1  2  3  4  5  ...   
Wspólne działanie i jeden cel- ochrona jezior Polski Północnej Zobacz film! (2013-11-08 11:06:29)


Podpisanie listu intencyjnego o przystąpieniu do Programu ochrony jezior Polski Północnej. Na zdjęciu od lewej: marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas i wicemarszałek województwa wielkopolskiego Wojciech Jankowiak

W Sile, k. Olsztyna odbyła się konferencja poświęcona Programowi ochrony jezior Polski Północnej. Podczas spotkania przedstawiciele sześciu województw podpisali list intencyjny i zainicjowali wspólne działanie na rzecz ratowania zbiorników wodnych.

Według szacunków co drugi duży zbiornik, a za takie uważa się akweny powyżej 50 hektarów powierzchni, nie spełnia przyjętych norm czystości. Jakość wody pozostawia wiele do życzenia. Sytuacja jest na tyle poważna, że postanowiono podjąć działania, aby wspólnie rozwiązać ten problem. Do Programu ochrony jezior Polski Północnej przystąpiły więc województwa, które przeciętnemu mieszkańcowi naszego kraju kojarzoną się z pięknymi jeziorami, czyli zachodniopomorskie, pomorskie, kujawsko-pomorskie, podlaskie, warmińsko-mazurskie i wielkopolskie.

- Nasz region jest liderem w działaniach dotyczących ochrony polskich jezior, dlatego też ten program musieliśmy zainicjować właśnie tutaj – mówił podczas konferencji w Sile marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas. - Czystość naszych zbiorników wodnych w wielu miejscach wymaga natychmiastowych działań i to zarówno tych ochronnych, jak i rekultywacyjnych. Temu właśnie ma służyć te wspólne działanie i realizacja Programu.

Głównym celem Programu, który powstał jest ograniczenie ilości wprowadzanych do wód związków, przede wszystkim azotu oraz fosforu, które są odpowiedzialne za niekontrolowane rozwój sinic. Powstanie Programu jest warunkiem pozyskania w niedalekiej przyszłości środków z funduszy europejskich na budowę infrastruktury i inne działania ograniczające degradację jezior. A koszty mogą być ogromne. Według szacunków koszt rekultywacji jeziora o powierzchni ok. 50 hektarów to wydatek od 600 tys. do nawet 1 mln zł. Zanim jednak będzie można rozpocząć to działanie trzeba najpierw uporządkować gospodarkę kanalizacyjną w okolicy zbiornika. O tym aspekcie podczas spotkania w Sile mówiła prof. Julita Dunalska z Wydziału Nauk o Środowisku UWM w Olsztynie.

- Jedną z podstaw rekultywacji jezior są zabiegi w ochronne, które mają na celu wyeliminowanie źródeł zanieczyszczeń w zlewni. – tłumaczyła prof. Dunalska. – Dobrym tego przykładem są jeziora w Szczytnie, gdzie zanim rozpoczęto rekultywacje uporządkowano gospodarkę wodno-ściekową wokół zbiorników.

Pierwszym krokiem w kierunku ochrony akwenów musi być dokładna analiza stanu jezior w każdym z województw. Dopiero po tych działaniach będzie można podjąć oszacować koszty ochrony i rekultywacji jezior. Jednak już dziś bez szacunków jedno jest pewne, że będą one bardzo duże. Bez wspólnych działań i środków unijnych nie będzie można mówić o skuteczniej ochronie akwenów.

- W nowej perspektywie finansowej, czyli latach 2014-2020 mamy duże pieniądze, które przeznaczone są na ochronę środowiska, ochronę bioróżnorodności. Jeziora są niewątpliwie tym elementem naszego środowiska, które wzbogacają nasze otoczenie – mówi Adam Krzyśków, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

Województwa, które przystąpiły do Programu obejmują czterdzieści procent powierzchni Polski i mają w swoich granicach znakomitą większość najcenniejszych jezior w kraju.

O Programie ochrony jezior Polski Północnej w TVP OlsztynWarning: filesize() [function.filesize]: stat failed for _ila_prof_unalska_1.pdf in /users/0009/wfosigw/www/wfosigw.website.pl/index.php on line 823

Załączniki:
Prezentacja - Program Ochrony Jezior Północnych Prezentacja - Program Ochrony Jezior Północnych    (1.13 MB)
Prezentacja - Stan czystości jezior województwa kujawsko- pomorskiego Prezentacja - Stan czystości jezior województwa kujawsko- pomorskiego    (2.64 MB)
Prezentacja - Jeziora w województwie podlaskim Prezentacja - Jeziora w województwie podlaskim    (415.38 kB)
Prezentacja - Jeziora w województwie pomorskim Prezentacja - Jeziora w województwie pomorskim    (2.05 MB)
Prezentacja- Przykładowe działania związane z ochroną jezior Prezentacja- Przykładowe działania związane z ochroną jezior    (0.00 B)
Prezentacja WFOŚiGW w Olsztynie Prezentacja WFOŚiGW w Olsztynie    (669.18 kB)
Prezentacja - WFOŚiGW w Poznaniu Prezentacja - WFOŚiGW w Poznaniu    (1.23 MB)
Prezentacje - Stan  jezior w  województwie zachodniopomorskim Prezentacje - Stan jezior w województwie zachodniopomorskim    (1.33 MB)
Prezentacja - Jeziora województwa zachodniopomorskiego Prezentacja - Jeziora województwa zachodniopomorskiego    (1.22 MB)

         O konferencji na antenie Radia Olsztyn

Proszę czekać, trwa ładowanie filmu...

Dodano: 2013-11-08 11:06:29
Przez: Grzegorz Siemieniuk

Średnia ocena:
Oceń:   [ 0  głosy]
Poleć artykuł znajomemu.  Wersja do wydruku.          


24

LIS

2014

Bezpłatna konferencja nt. programu Prosument

W dniu 10 grudnia 2014 r. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie organizuje konferencję dotyczącą wdrażania przez WFOŚiGW w Olsztynie programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej „Wspieranie rozproszonych, odnawialnych źródeł energii Część 4) Prosument – linia dofinansowania z przeznaczeniem na zakup i montaż mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii”.

Tematem konferencji będzie omówienie [...]

Przeczytaj więcej


13

LIS

2014

Przekazanie potwierdzenia dofinansowania dla Olsztynka

Uroczyste wręczenie decyzji o dofinansowaniu. Na zdjęciu: Mariola Tomaszewska - księgowa, Andrzej Lewandowski - Prezes Spółki, Maria Sokoll - Z-ca Prezesa Zarządu WFOŚiGW w Olsztynie i Artur Wrochna - Burmistrz Olsztynka.

W czwartek 13 listopada 2014 r. w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie, Wiceprezes Maria Sokoll przekazała spółce Gospodarka Komunalna Sp. z o. o. w Olsztynku potwierdzenie Ministra Środowiska w sprawie dofinansowania inwestycji polegającej na uporządkowaniu gospodarki wodno-ściekowej w aglomeracji.

W Olsztynku przy ulicach: Inwalidów, Mazurskiej, Grunwaldzkiej, Jagiełły i 22 Lipca powstanie nowa sieć kanalizacyjna i burzowa o łącznej [...]

Przeczytaj więcej


07

LIS

2014

W Wesołówku, w gminie Wielbark otwarto farmę fotowoltaiczną Zobacz film!

Uroczyste przecięcie wstęgi farmy fotowoltaicznej w Wesołówku

W czwartek 6 listopada w Wesołówku w gminie Wielbark oficjalnie otwarto pierwszą farmę fotowoltaiczną na Warmii i Mazurach. Instalacja może wyprodukować blisko 700 MWh energii elektrycznej rocznie.

Farma we Wesołówku powstała w miejscu gdzie dawniej był Państwowe Gospodarstwo Rolne. Instalacja, której budowa kosztowała ponad 4,1 mln zł, powstała dzięki dofinansowaniu ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013 i pożyczce z [...]

Przeczytaj więcej


05

LIS

2014

Edukacja ekologiczna w gminie Górowo Iławeckie

Jednym z ważniejszych wydarzeń związanych z ekologią był festyn w Żywkowie

W gminie Górowo Iławieckie wiedzą jak skutecznie prowadzić edukację ekologiczną. – Przyroda to nasz prawdziwy skarb, o który musimy dbać – tłumaczy Maria Duchnik z miejscowego urzędu gminy.

Gmina Górowo Iławeckie od lat aktywnie promuje rodzimą przyrodę organizując akcje proekologiczne, także uczestnicząc w ciekawych programach i projektach. Wiele działań podejmowanych jest przy współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska w [...]

Przeczytaj więcej


04

LIS

2014

Dzień Świętego Huberta w Zimnej Wodzie

Spotkanie w Zimnej Wodzie rozpoczęto uroczystą mszą św. w miejscowym kościele

W poniedziałek 3 listopada w Zimnej Wodzie odbyły się uroczystości związane z wojewódzkimi obchodami Hubertusa 2014. W spotkaniu wzięli udział myśliwi, leśnicy i sympatycy łowiectwa.

Uroczystości odbyły się na terenie Nadleśnictwa Jedwabno, a rozpoczęła je msza święta w kościele św. Huberta w Zimnej Wodzie, którą celebrował Arcybiskup Wojciech Ziemba. Podczas mszy Mariusz Rybicki- kapelan olsztyńskich leśników został [...]

Przeczytaj więcej


31

PAź

2014

Program Prosument na Warmii i Mazurach

Podpisanie umowy odbyło się w siedzibie NFOŚiGW w Olsztynie. Na zdjęciu: Małgorzata Skucha, Prezes Zarządu NFOŚiGW i Adam Krzyśków, Prezes Zarządu WFOŚiGW w Olsztynie

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie przystąpił do Programu Prosument, w ramach którego będzie można uzyskać dotację na budowę instalacji produkujących na własne potrzeby energię z odnawialnych źródeł.

WFOŚiGW Olsztyn jeszcze w tym roku planuje ogłosić nabór wniosków na dofinansowanie mikroinstalacji. Taka szybkość działania wynika z przeprowadzonej analizy rynku, wskazującej iż zarówno osoby [...]

Przeczytaj więcej


30

PAź

2014

Wmurowanie aktu erekcyjnego pod Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Olsztynie

Wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę ZUOK w Olsztynie. Na zdjęciu Adam Krzyśków- prezes WFOŚiGW w Olsztynie

W czwartek 30 października uroczyście wmurowano kamień węgielny pod Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Olsztynie. Powstanie instalacji jest częścią dużego projektu odpadowego, którego wartość oszacowano na 266 mln zł.

Budowa ZUOK w Olsztynie jest częścią systemu zagospodarowania i utylizacji śmieci wytwarzanych przez mieszkańców 37. gmin położonych na Warmii i Mazur. Instalacja ma powstać do lipca 2015 roku. Prace trwają już od [...]

Przeczytaj więcej


28

PAź

2014

Dziewięciu Eko-Liderów z Warmii i Mazur Zobacz film!

Najwięcej nominacji przyznano w kategorii Edukator

Ponad 150 osób wzięło udział w uroczystej gali podsumowującej konkurs Eko-Lider Warmii i Mazur, która odbyła się w olsztyńskim hotelu Omega. Najwyższe wyróżnienia odebrało 9 osób.

Głównym celem programu „Eko-Lider Warmii i Mazur” było promowanie działalności osób, podmiotów i instytucji z terenu województwa warmińsko-mazurskiego w zakresie przedsięwzięć rozwojowych i innowacyjnych w dziedzinie ochrony środowiska i [...]

Przeczytaj więcej


24

PAź

2014

Zmodernizowano ścieżkę przyrodniczą „Wzgórza Dylewskie"

Na polanie ścieżki przyrodniczej ustawiono m.in. tablice informacyjne

W piątek 24 października odbyło się uroczyste otwarcie zmodernizowanej ścieżki przyrodniczej „Wzgórza Dylewskie". Zadanie zrealizowano przy wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

Ścieżka przyrodnicza, której trasa liczy prawie 2 km przebiega przez najciekawsze fragmenty lasów będących pod opieką Nadleśnictwa Olsztynek. Ze względu na szczególne walory przyrodnicze oraz malownicze ukształtowanie terenu obszar [...]

Przeczytaj więcej


23

PAź

2014

W Kurzętniku powstało największe lapidarium szkolne Zobacz film

Uroczyste przecięcie wstęgi

Przy Zespole Szkół im. Władysława Jagiełły w Kurzętniku powstało lapidarium, w którym zgromadzono kilkadziesiąt rodzajów skał. Wśród eksponatów znajduje się m.in. grupa trzech głazów narzutowych, które są pomnikami przyrody.

Lapidarium w Kurzętniku powstało m.in. dzięki środkom z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie i Olsztyńskiego Centrum Edukacji Ekologicznej. W przygotowanie muzeum skalanego [...]

Przeczytaj więcej
 1  2  3  4  5  ...    
  
   
Kontakt    |    Redakcja    |    Mapa strony
Wygenerowano w czasie: 0.171 sekundy.
Copyright© 2010 WFOŚiGW Olsztyn®