Strona główna Portal Funduszy Europejskich Unia Europejska Strona główna Regionalny Program Operacyjny Warmia i Mazury na lata 2007-2013 Unia Europejska
 
wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl
Przejdź do strony poświęconej RPO WiM  
   

Ogl?daj i pobieraj multimedia


Jesteś w: Strona główna » Aktualności... » Wspólne działanie i jeden...


 1  2  3  4  5  ...   
Wspólne działanie i jeden cel- ochrona jezior Polski Północnej Zobacz film! (2013-11-08 11:06:29)


Podpisanie listu intencyjnego o przystąpieniu do Programu ochrony jezior Polski Północnej. Na zdjęciu od lewej: marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas i wicemarszałek województwa wielkopolskiego Wojciech Jankowiak

W Sile, k. Olsztyna odbyła się konferencja poświęcona Programowi ochrony jezior Polski Północnej. Podczas spotkania przedstawiciele sześciu województw podpisali list intencyjny i zainicjowali wspólne działanie na rzecz ratowania zbiorników wodnych.

Według szacunków co drugi duży zbiornik, a za takie uważa się akweny powyżej 50 hektarów powierzchni, nie spełnia przyjętych norm czystości. Jakość wody pozostawia wiele do życzenia. Sytuacja jest na tyle poważna, że postanowiono podjąć działania, aby wspólnie rozwiązać ten problem. Do Programu ochrony jezior Polski Północnej przystąpiły więc województwa, które przeciętnemu mieszkańcowi naszego kraju kojarzoną się z pięknymi jeziorami, czyli zachodniopomorskie, pomorskie, kujawsko-pomorskie, podlaskie, warmińsko-mazurskie i wielkopolskie.

- Nasz region jest liderem w działaniach dotyczących ochrony polskich jezior, dlatego też ten program musieliśmy zainicjować właśnie tutaj – mówił podczas konferencji w Sile marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas. - Czystość naszych zbiorników wodnych w wielu miejscach wymaga natychmiastowych działań i to zarówno tych ochronnych, jak i rekultywacyjnych. Temu właśnie ma służyć te wspólne działanie i realizacja Programu.

Głównym celem Programu, który powstał jest ograniczenie ilości wprowadzanych do wód związków, przede wszystkim azotu oraz fosforu, które są odpowiedzialne za niekontrolowane rozwój sinic. Powstanie Programu jest warunkiem pozyskania w niedalekiej przyszłości środków z funduszy europejskich na budowę infrastruktury i inne działania ograniczające degradację jezior. A koszty mogą być ogromne. Według szacunków koszt rekultywacji jeziora o powierzchni ok. 50 hektarów to wydatek od 600 tys. do nawet 1 mln zł. Zanim jednak będzie można rozpocząć to działanie trzeba najpierw uporządkować gospodarkę kanalizacyjną w okolicy zbiornika. O tym aspekcie podczas spotkania w Sile mówiła prof. Julita Dunalska z Wydziału Nauk o Środowisku UWM w Olsztynie.

- Jedną z podstaw rekultywacji jezior są zabiegi w ochronne, które mają na celu wyeliminowanie źródeł zanieczyszczeń w zlewni. – tłumaczyła prof. Dunalska. – Dobrym tego przykładem są jeziora w Szczytnie, gdzie zanim rozpoczęto rekultywacje uporządkowano gospodarkę wodno-ściekową wokół zbiorników.

Pierwszym krokiem w kierunku ochrony akwenów musi być dokładna analiza stanu jezior w każdym z województw. Dopiero po tych działaniach będzie można podjąć oszacować koszty ochrony i rekultywacji jezior. Jednak już dziś bez szacunków jedno jest pewne, że będą one bardzo duże. Bez wspólnych działań i środków unijnych nie będzie można mówić o skuteczniej ochronie akwenów.

- W nowej perspektywie finansowej, czyli latach 2014-2020 mamy duże pieniądze, które przeznaczone są na ochronę środowiska, ochronę bioróżnorodności. Jeziora są niewątpliwie tym elementem naszego środowiska, które wzbogacają nasze otoczenie – mówi Adam Krzyśków, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

Województwa, które przystąpiły do Programu obejmują czterdzieści procent powierzchni Polski i mają w swoich granicach znakomitą większość najcenniejszych jezior w kraju.

O Programie ochrony jezior Polski Północnej w TVP OlsztynWarning: filesize() [function.filesize]: stat failed for _ila_prof_unalska_1.pdf in /users/0009/wfosigw/www/wfosigw.website.pl/index.php on line 811

Załączniki:
Prezentacja - Program Ochrony Jezior Północnych Prezentacja - Program Ochrony Jezior Północnych    (1.13 MB)
Prezentacja - Stan czystości jezior województwa kujawsko- pomorskiego Prezentacja - Stan czystości jezior województwa kujawsko- pomorskiego    (2.64 MB)
Prezentacja - Jeziora w województwie podlaskim Prezentacja - Jeziora w województwie podlaskim    (415.38 kB)
Prezentacja - Jeziora w województwie pomorskim Prezentacja - Jeziora w województwie pomorskim    (2.05 MB)
Prezentacja- Przykładowe działania związane z ochroną jezior Prezentacja- Przykładowe działania związane z ochroną jezior    (0.00 B)
Prezentacja WFOŚiGW w Olsztynie Prezentacja WFOŚiGW w Olsztynie    (669.18 kB)
Prezentacja - WFOŚiGW w Poznaniu Prezentacja - WFOŚiGW w Poznaniu    (1.23 MB)
Prezentacje - Stan  jezior w  województwie zachodniopomorskim Prezentacje - Stan jezior w województwie zachodniopomorskim    (1.33 MB)
Prezentacja - Jeziora województwa zachodniopomorskiego Prezentacja - Jeziora województwa zachodniopomorskiego    (1.22 MB)

         O konferencji na antenie Radia Olsztyn

Proszę czekać, trwa ładowanie filmu...

Dodano: 2013-11-08 11:06:29
Przez: Grzegorz Siemieniuk
Poleć artykuł znajomemu.  Wersja do wydruku.          


23

KWI

2015

Finał okręgowy 30. Olimpiady Wiedzy Ekologicznej w Elblągu

Wszyscy uczestnicy eliminacji okręgowych otrzymali nagrody

W sobotę 18 kwietnia w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Elblągu odbył się finał okręgowy 30. Olimpiady Wiedzy Ekologicznej w województwie warmińsko-mazurskim. Organizatorem finału okręgowego na Warmii i Mazurach był Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu – Elbląskie Centrum Edukacji Ekologicznej, przy wsparciu Instytutu Politechnicznego PWSZ w Elblągu oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

W [...]

Przeczytaj więcej


22

KWI

2015

22 kwietnia Światowy dzień Ziemi

22 kwietna obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi. Święto obchodzone jest od 1970 roku. Dzień ten nie wybrano przypadkowo. 22 kwietnia przypada bowiem moment równonocy wiosennej na półkuli północnej, czyli w dniu równonocy jesiennej na półkuli południowej. Ten dzień wyróżnia się tym, że na całej planecie dzień trwa tyle samo, co noc. Jako pierwszy z ideą obchodzonego na całym świecie Dnia Ziemi wystąpił John McConnell na konferencji UNESCO, [...]

Przeczytaj więcej


20

KWI

2015

Rozporządzenie w sprawie udzielania regionalnej pomocy publicznej

Informujemy, że 17 kwietnia 2015 roku ukazało się rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 30 marca 2015 roku w sprawie szczegółowych warunków udzielania regionalnej pomocy publicznej inwestycyjnej na cele z zakresu ochrony środowiska. Treść dokumentu znajdą Państwo poniżej w załączniku. 
Przeczytaj więcej


17

KWI

2015

Pierwsza edycja Geocertyfikatu na Warmii i Mazurach

Wśród laureatów nie zabrakło SPw w Hejdyku. Na zdjęciu Małgorzata Ruszczyk odbiera statuetkę z rąk wójta gminy Kurzętnik Wojciecha Dereszewskiego

Czterdzieści jeden placówek oświatowych z Warmii i Mazur sięgnęło po Geocertyfikat - tytuł nadawany szkołom i przedszkolom, które w swoich działaniach wyróżniają się podejmowaniem zagadnień z zakresu georóżnorodności otoczenia. Uroczyste wręczenie wyróżnień odbyło się w Zespole Szkół w Kurzętniku.

Miejsce wręczenia geocertyfikatów nie wybrano przypadkowo. W październiku ubiegłego roku przy Zespole [...]

Przeczytaj więcej


14

KWI

2015

Strażacy z OSP Spychowo będą mieli nową strażnicę

Adam Krzyśków, prezes WFOŚiGW w Olsztynie wręczył Alicji Kołakowskiej, wójt gminy Świętajno umowę pożyczki na budowę nowej strażnicy

Jeszcze w tym roku spychowscy strażacy wprowadza się do swojej nowej remizy. Prace budowlane już trwają. Inwestycja powstanie m.in. dzięki preferencyjnej pożyczce z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

Po wielu latach spełni się wreszcie marzenie spychowskich strażaków. Za blisko 400 tys. zł w Spychowie powstanie bowiem strażnica przeciwpożarowa z prawdziwego zdarzenia. Na ten cel samorząd gminny pozyskał pożyczkę w wysokości [...]

Przeczytaj więcej


14

KWI

2015

„ Tydzień dla Ziemi” – rzeka Drwęca bez śmieci

Pamiątkowe zdjęcie uczestników akcji na rzece Drwęcy

Zgodnie z kilkuletnią już tradycją, działacze z Sekcji Kajakarskiej Towarzystwa Miłośników Ziemi Lubawskiej zorganizowali wiosenne sprzątanie rzeki Drwęcy. W tym roku akcję przeprowadzono w ramach „Tygodnia dla Ziemi”. W działania zaangażowało się 27 osób, w tym m.in. strażnicy z PSR oddziału nowomiejskiego i strażnicy z oddziału lidzbarskiego. Podczas akcji, która odbyła się 12 kwietnia, zebrano odpady z 19-kilometrowego odcinka Drwęcy.

- Niski stan [...]

Przeczytaj więcej


14

KWI

2015

RDLP w Białymstoku partnerem akcji "Tydzień dla Ziemi"

WFOŚiGW w Olsztynie zyskał kolejnego partnera - Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowoych w Białymstoku, który wesprze tegoroczną akcję "Tydzień dla Ziemi"w ramach obchodów Światowego Dnia Ziemi. W nasze wspólne działania maja włączyć się leśnicy z nadleśnictw leżących w granicach Warmińsko-Mazurskiego, czyli Borki, Czerwony Dwór, Drygały, Ełk, Giżycko, Gołdap, Maskulińskie, Olecko i Pisz. 
Przeczytaj więcej


14

KWI

2015

Marszałek województwa objął patronat nad akcją "Tydzień dla Ziemi"

Z przyjemnością informujemy, że Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Marek Gustaw Brzezin objął patronat honorowy nad największą akcją ekologiczną w regionie "Tydzień dla Ziemi", którego organizatorem jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. 
Przeczytaj więcej


14

KWI

2015

Uwaga! Wyniki konkursu Działanie 2. Edukacja ekologiczna Poddziałanie 2.2 Dofinansowanie działań edukacyjnych Kategoria 2.2.4 Myśliwi i Wędkarze

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie informuje, że zakończono rozpatrywanie wniosków w ramach konkursu dotacyjnego - Działanie 2. Edukacja ekologiczna Poddziałanie 2.2 Dofinansowanie działań edukacyjnych Kategoria 2.2.4 Myśliwi i Wędkarze. Informacji o wysokości dofinansowania udziela specjalista pod nr. tel. 0 -89- 522- 02- 16.

Przeczytaj więcej


10

KWI

2015

TVP Olsztyn objęło patronat nad akcją "Tydzień dla Ziemi"

Z przyjemnością informujemy Państwa, że Oddział Telewizji Polskiej w Olsztynie objął patronat medialny nad naszą akcją ekologiczną "Tydzień dla Ziemi"! Telewizja zadeklarowała przygotowanie relacji reporterskiej do programu informacyjnego, a także zapowiedź wydarzenia  w zwiastunie "TVP Olsztyn poleca...". Przypominamy, że głównym organizatorem akcji jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie we współpracy z [...]
Przeczytaj więcej
 1  2  3  4  5  ...    
  
   
Kontakt    |    Redakcja    |    Mapa strony
Wygenerowano w czasie: 0.240 sekundy.
Copyright© 2010 WFOŚiGW Olsztyn