Strona główna Portal Funduszy Europejskich Unia Europejska Strona główna Regionalny Program Operacyjny Warmia i Mazury na lata 2007-2013 Unia Europejska
 
wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl
Przejdź do strony poświęconej RPO WiM  
   

Ogl?daj i pobieraj multimedia


Jesteś w: Strona główna » Aktualności... » Wspólne działanie i jeden...


 1  2  3  4  5  ...   
Wspólne działanie i jeden cel- ochrona jezior Polski Północnej Zobacz film! (2013-11-08 11:06:29)


Podpisanie listu intencyjnego o przystąpieniu do Programu ochrony jezior Polski Północnej. Na zdjęciu od lewej: marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas i wicemarszałek województwa wielkopolskiego Wojciech Jankowiak

W Sile, k. Olsztyna odbyła się konferencja poświęcona Programowi ochrony jezior Polski Północnej. Podczas spotkania przedstawiciele sześciu województw podpisali list intencyjny i zainicjowali wspólne działanie na rzecz ratowania zbiorników wodnych.

Według szacunków co drugi duży zbiornik, a za takie uważa się akweny powyżej 50 hektarów powierzchni, nie spełnia przyjętych norm czystości. Jakość wody pozostawia wiele do życzenia. Sytuacja jest na tyle poważna, że postanowiono podjąć działania, aby wspólnie rozwiązać ten problem. Do Programu ochrony jezior Polski Północnej przystąpiły więc województwa, które przeciętnemu mieszkańcowi naszego kraju kojarzoną się z pięknymi jeziorami, czyli zachodniopomorskie, pomorskie, kujawsko-pomorskie, podlaskie, warmińsko-mazurskie i wielkopolskie.

- Nasz region jest liderem w działaniach dotyczących ochrony polskich jezior, dlatego też ten program musieliśmy zainicjować właśnie tutaj – mówił podczas konferencji w Sile marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas. - Czystość naszych zbiorników wodnych w wielu miejscach wymaga natychmiastowych działań i to zarówno tych ochronnych, jak i rekultywacyjnych. Temu właśnie ma służyć te wspólne działanie i realizacja Programu.

Głównym celem Programu, który powstał jest ograniczenie ilości wprowadzanych do wód związków, przede wszystkim azotu oraz fosforu, które są odpowiedzialne za niekontrolowane rozwój sinic. Powstanie Programu jest warunkiem pozyskania w niedalekiej przyszłości środków z funduszy europejskich na budowę infrastruktury i inne działania ograniczające degradację jezior. A koszty mogą być ogromne. Według szacunków koszt rekultywacji jeziora o powierzchni ok. 50 hektarów to wydatek od 600 tys. do nawet 1 mln zł. Zanim jednak będzie można rozpocząć to działanie trzeba najpierw uporządkować gospodarkę kanalizacyjną w okolicy zbiornika. O tym aspekcie podczas spotkania w Sile mówiła prof. Julita Dunalska z Wydziału Nauk o Środowisku UWM w Olsztynie.

- Jedną z podstaw rekultywacji jezior są zabiegi w ochronne, które mają na celu wyeliminowanie źródeł zanieczyszczeń w zlewni. – tłumaczyła prof. Dunalska. – Dobrym tego przykładem są jeziora w Szczytnie, gdzie zanim rozpoczęto rekultywacje uporządkowano gospodarkę wodno-ściekową wokół zbiorników.

Pierwszym krokiem w kierunku ochrony akwenów musi być dokładna analiza stanu jezior w każdym z województw. Dopiero po tych działaniach będzie można podjąć oszacować koszty ochrony i rekultywacji jezior. Jednak już dziś bez szacunków jedno jest pewne, że będą one bardzo duże. Bez wspólnych działań i środków unijnych nie będzie można mówić o skuteczniej ochronie akwenów.

- W nowej perspektywie finansowej, czyli latach 2014-2020 mamy duże pieniądze, które przeznaczone są na ochronę środowiska, ochronę bioróżnorodności. Jeziora są niewątpliwie tym elementem naszego środowiska, które wzbogacają nasze otoczenie – mówi Adam Krzyśków, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

Województwa, które przystąpiły do Programu obejmują czterdzieści procent powierzchni Polski i mają w swoich granicach znakomitą większość najcenniejszych jezior w kraju.

O Programie ochrony jezior Polski Północnej w TVP OlsztynWarning: filesize() [function.filesize]: stat failed for _ila_prof_unalska_1.pdf in /users/0009/wfosigw/www/wfosigw.website.pl/index.php on line 811

Załączniki:
Prezentacja - Program Ochrony Jezior Północnych Prezentacja - Program Ochrony Jezior Północnych    (1.13 MB)
Prezentacja - Stan czystości jezior województwa kujawsko- pomorskiego Prezentacja - Stan czystości jezior województwa kujawsko- pomorskiego    (2.64 MB)
Prezentacja - Jeziora w województwie podlaskim Prezentacja - Jeziora w województwie podlaskim    (415.38 kB)
Prezentacja - Jeziora w województwie pomorskim Prezentacja - Jeziora w województwie pomorskim    (2.05 MB)
Prezentacja- Przykładowe działania związane z ochroną jezior Prezentacja- Przykładowe działania związane z ochroną jezior    (0.00 B)
Prezentacja WFOŚiGW w Olsztynie Prezentacja WFOŚiGW w Olsztynie    (669.18 kB)
Prezentacja - WFOŚiGW w Poznaniu Prezentacja - WFOŚiGW w Poznaniu    (1.23 MB)
Prezentacje - Stan  jezior w  województwie zachodniopomorskim Prezentacje - Stan jezior w województwie zachodniopomorskim    (1.33 MB)
Prezentacja - Jeziora województwa zachodniopomorskiego Prezentacja - Jeziora województwa zachodniopomorskiego    (1.22 MB)

         O konferencji na antenie Radia Olsztyn

Proszę czekać, trwa ładowanie filmu...

Dodano: 2013-11-08 11:06:29
Przez: Grzegorz Siemieniuk
Poleć artykuł znajomemu.  Wersja do wydruku.          


26

LUT

2015

W czerwcu w Olsztynie odbędzie finał Olimpiady Wiedzy Ekologicznej

W dniach 5-7 czerwca w Olsztynie odbędzie się finał Olimpiady Wiedzy Ekologicznej, w którym weźmie udział ponad 120 licealistów z całej Polski. Spotkanie zostanie dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

Głównym organizatorem 30. finału OWE jest Zarząd Główny Ligi Ochrony Przyrody. W tym roku laureatów i finalistów poprzednich edycji OWE będzie gościł Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w [...]

Przeczytaj więcej


25

LUT

2015

27 lutego mija termin składania wniosków w ramach działania Przyroda Warmii i Mazur

Jeden z konkursów dotyczy dofinansowania działania ośrodków rehabilitacji zwierząt dzikich

Tylko do 27 lutego trwa nabór wniosków w ramach działań Przyroda Warmii i Mazur. Tak jak w latach ubiegłych, tak i w tym, dokumenty przyjmowane są wyłącznie w formie elektronicznej.

Dotację można otrzymać w dwóch poddziałaniach: „Ochrona przyrody na obszarach prawnie chronionych” i „Dofinansowanie funkcjonowania ośrodków rehabilitacji zwierząt dziko żyjących”. W pierwszym przypadku zgłaszane projekty mogą dotyczyć m.in. ochrony [...]

Przeczytaj więcej


20

LUT

2015

Dwa jubileusze, jedna uroczystość

Tadeusz Ratyński I z-ca Prezesa Zarządu z okazji jubieluszu wręczył Januszowi Dzisko- Wojewódzkiemu Inspektorowi Sanitarnemu okolicznościowy list i prezent

W czwartek 18 lutego w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbyła się uroczystość z okazji 95-lecia powstania i funkcjonowania służb sanitarno-epidemiologicznej oraz 60-lecia istnienia Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Spotkanie było okazją do podziękowań i wręczenia odznaczeń.

W uroczystości wzięli udział obecni i byli pracownicy sanepidu, a także przedstawiciele instytucji, które na co dzień współpracują ze służbami [...]

Przeczytaj więcej


18

LUT

2015

Uczniowie z Hejdyka dokarmiali zwierzynę leśną

Dzieci chętnie uczestniczyły w akcji dokarmiania zwierzyny

Szkoła Podstawowa w Hejdyku  zorganizowała akcję w ramach Ogólnopolskiego Dnia Dokarmiania Zwierzyny Leśnej, który przypada 11 lutego. Na początku uczniowie zostali zapoznani z celem tej akcji. Przynieśli do szkoły siano, warzywa, ziarna zbóż, kasze itp. Został także ustalony harmonogram wyjść w teren z przydziałem miejsc do pozostawienia karmy. Uczniowie klasy IV wyruszyli do założonej jesienią 2014 roku remizy do ptaków.

- Najpierw dzieci [...]

Przeczytaj więcej


13

LUT

2015

Uwaga! Wyniki konkursu - Edukacja ekologiczna- Obiekty edukacyjne

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie informuje, że zakończono rozpatrywanie wniosków w ramach Działanie 2. Edukacja ekologiczna, Poddziałanie 2.2 Dofinansowanie działań edukacyjnych, Kategoria 2.2.1 Obiekty edukacyjne. Informacje o wysokości dofinansowania można uzyskać telefonicznie (89 522 02 16).

 

Przeczytaj więcej


12

LUT

2015

Wielkie liczenie drapieżników na Warmii i Mazurach

Leśnicy z Warmii i Mazur liczyli wilki i rysie. Przy okazji postanowili też sprawdzić, ile pozostawionych bez dozoru psów można spotkać w lasach.

10 lutego na terenie Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie i w Białymstoku odbyła się inwentaryzacja wilków i rysi. Objęła większość województwa warmińsko-mazurskiego. Niestety, w niektórych nadleśnictwach nie udało się jej przeprowadzić. Powód był banalny: brak śniegu. [...]

Przeczytaj więcej


09

LUT

2015

O dokarmianiu zwierząt leśnych

Jeleń szlachetny - byk i łania - przy paśniku.

Dokarmianie jest jednym z zabiegów hodowlano-łowieckich mającym na celu dostarczenie dzikim zwierzętom karmy w okresach jej niedoboru (najczęściej zimą). W zasadzie zwierzęta są przystosowane do trudnych warunków w tym okresie, np. gromadząc zapasy tłuszczu, zmieniają okrywę włosową, jednak, gdy naturalny żer pokryty jest grubą warstwą śnieg, jest on niedostępny dla nich, przez co są one skazane na odżywianie się głównie tym, co poda jej człowiek w [...]

Przeczytaj więcej


09

LUT

2015

Ogólnopolski Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej

Dokarmianie zwierząt przez dzieci ze Szkoły Podstawowej w Żelaznej Górze (powiat braniewski).

W środę 11 lutego 2015 r. przypada Ogólnopolski Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej. Z tej okazji zachęcamy wszystkich do aktywnej pomocy zwierzętom i ptakom zamieszkującym nasze lasy i najbliższe otoczenie.

Przechadzając się lasem często można zauważyć paśniki, czyli specjalne jadłodajnie dla zwierzyny leśnej. Przy domostwach w karmnikach ptaki z uciechą podskubują słoninę lub wyjadają ziarno łuskanego słonecznika, czy prosa. Widok ten [...]

Przeczytaj więcej


09

LUT

2015

Pilne!Zmiana numeru rachunku bankowego

Uprzejmie informujemy, iż z dniem 1 marca 2015 r. zmienia się bank obsługujący numer rachunku bankowego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. Nowy numer rachunku prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego: 23 1130 1189 0025 0129 5620 0003

Na ww. rachunek należy dokonywać spłaty rat kapitałowych pożyczek, odsetek i innych płatności. Prosimy o zwrócenie uwagi na tę informację, aby uniknąć zbędnych formalności. [...]

Przeczytaj więcej


06

LUT

2015

Prezes Tadeusz Ratyński odznaczony przez komendanta głównego straży pożarnej

Wyróżnienie wręczono podczas narady rocznej warmińsko-mazurskich strażaków

Gen. bryg. Wiesław Leśniakiewicz - komendant główny Państwowej Straży Pożarnej odznaczył Tadeusza Ratyńskiego – I z-cę Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie Brązową Odznaką Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej. Wyróżnienie wręczono podczas narady rocznej warmińsko-mazurskich strażaków, która odbyła się 5 lutego w Ośrodku Szkolenia Komendy Wojewódzkiej PSP w Olsztynie. [...]

Przeczytaj więcej
 1  2  3  4  5  ...    
  
   
Kontakt    |    Redakcja    |    Mapa strony
Wygenerowano w czasie: 0.164 sekundy.
Copyright© 2010 WFOŚiGW Olsztyn