Strona główna Portal Funduszy Europejskich Unia Europejska Strona główna Regionalny Program Operacyjny Warmia i Mazury na lata 2007-2013 Unia Europejska
 
wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl
Przejdź do strony poświęconej RPO WiM  
   Ogl?daj i pobieraj multimedia


Jesteś w: Strona główna » Aktualności... » Wspólne działanie i jeden...


 1  2  3  4  5  ...   
Wspólne działanie i jeden cel- ochrona jezior Polski Północnej Zobacz film! (2013-11-08 11:06:29)


Podpisanie listu intencyjnego o przystąpieniu do Programu ochrony jezior Polski Północnej. Na zdjęciu od lewej: marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas i wicemarszałek województwa wielkopolskiego Wojciech Jankowiak

W Sile, k. Olsztyna odbyła się konferencja poświęcona Programowi ochrony jezior Polski Północnej. Podczas spotkania przedstawiciele sześciu województw podpisali list intencyjny i zainicjowali wspólne działanie na rzecz ratowania zbiorników wodnych.

Według szacunków co drugi duży zbiornik, a za takie uważa się akweny powyżej 50 hektarów powierzchni, nie spełnia przyjętych norm czystości. Jakość wody pozostawia wiele do życzenia. Sytuacja jest na tyle poważna, że postanowiono podjąć działania, aby wspólnie rozwiązać ten problem. Do Programu ochrony jezior Polski Północnej przystąpiły więc województwa, które przeciętnemu mieszkańcowi naszego kraju kojarzoną się z pięknymi jeziorami, czyli zachodniopomorskie, pomorskie, kujawsko-pomorskie, podlaskie, warmińsko-mazurskie i wielkopolskie.

- Nasz region jest liderem w działaniach dotyczących ochrony polskich jezior, dlatego też ten program musieliśmy zainicjować właśnie tutaj – mówił podczas konferencji w Sile marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas. - Czystość naszych zbiorników wodnych w wielu miejscach wymaga natychmiastowych działań i to zarówno tych ochronnych, jak i rekultywacyjnych. Temu właśnie ma służyć te wspólne działanie i realizacja Programu.

Głównym celem Programu, który powstał jest ograniczenie ilości wprowadzanych do wód związków, przede wszystkim azotu oraz fosforu, które są odpowiedzialne za niekontrolowane rozwój sinic. Powstanie Programu jest warunkiem pozyskania w niedalekiej przyszłości środków z funduszy europejskich na budowę infrastruktury i inne działania ograniczające degradację jezior. A koszty mogą być ogromne. Według szacunków koszt rekultywacji jeziora o powierzchni ok. 50 hektarów to wydatek od 600 tys. do nawet 1 mln zł. Zanim jednak będzie można rozpocząć to działanie trzeba najpierw uporządkować gospodarkę kanalizacyjną w okolicy zbiornika. O tym aspekcie podczas spotkania w Sile mówiła prof. Julita Dunalska z Wydziału Nauk o Środowisku UWM w Olsztynie.

- Jedną z podstaw rekultywacji jezior są zabiegi w ochronne, które mają na celu wyeliminowanie źródeł zanieczyszczeń w zlewni. – tłumaczyła prof. Dunalska. – Dobrym tego przykładem są jeziora w Szczytnie, gdzie zanim rozpoczęto rekultywacje uporządkowano gospodarkę wodno-ściekową wokół zbiorników.

Pierwszym krokiem w kierunku ochrony akwenów musi być dokładna analiza stanu jezior w każdym z województw. Dopiero po tych działaniach będzie można podjąć oszacować koszty ochrony i rekultywacji jezior. Jednak już dziś bez szacunków jedno jest pewne, że będą one bardzo duże. Bez wspólnych działań i środków unijnych nie będzie można mówić o skuteczniej ochronie akwenów.

- W nowej perspektywie finansowej, czyli latach 2014-2020 mamy duże pieniądze, które przeznaczone są na ochronę środowiska, ochronę bioróżnorodności. Jeziora są niewątpliwie tym elementem naszego środowiska, które wzbogacają nasze otoczenie – mówi Adam Krzyśków, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

Województwa, które przystąpiły do Programu obejmują czterdzieści procent powierzchni Polski i mają w swoich granicach znakomitą większość najcenniejszych jezior w kraju.

O Programie ochrony jezior Polski Północnej w TVP OlsztynWarning: filesize() [function.filesize]: stat failed for _ila_prof_unalska_1.pdf in /users/0009/wfosigw/www/wfosigw.website.pl/index.php on line 811

Załączniki:
Prezentacja - Program Ochrony Jezior Północnych Prezentacja - Program Ochrony Jezior Północnych    (1.13 MB)
Prezentacja - Stan czystości jezior województwa kujawsko- pomorskiego Prezentacja - Stan czystości jezior województwa kujawsko- pomorskiego    (2.64 MB)
Prezentacja - Jeziora w województwie podlaskim Prezentacja - Jeziora w województwie podlaskim    (415.38 kB)
Prezentacja - Jeziora w województwie pomorskim Prezentacja - Jeziora w województwie pomorskim    (2.05 MB)
Prezentacja- Przykładowe działania związane z ochroną jezior Prezentacja- Przykładowe działania związane z ochroną jezior    (0.00 B)
Prezentacja WFOŚiGW w Olsztynie Prezentacja WFOŚiGW w Olsztynie    (669.18 kB)
Prezentacja - WFOŚiGW w Poznaniu Prezentacja - WFOŚiGW w Poznaniu    (1.23 MB)
Prezentacje - Stan  jezior w  województwie zachodniopomorskim Prezentacje - Stan jezior w województwie zachodniopomorskim    (1.33 MB)
Prezentacja - Jeziora województwa zachodniopomorskiego Prezentacja - Jeziora województwa zachodniopomorskiego    (1.22 MB)

         O konferencji na antenie Radia Olsztyn

Proszę czekać, trwa ładowanie filmu...

Dodano: 2013-11-08 11:06:29
Przez: Grzegorz Siemieniuk
Poleć artykuł znajomemu.  Wersja do wydruku.          


26

SIE

2015

W Spychowie po raz 11. zagrały myśliwskie rogi

Na scenie spychowskiego amfiteatru zaprezentowało się prawie 100 solistów i 25 zespołów

Leśnicy, przyrodnicy, myśliwi i miłośnicy muzyki myśliwskiej spotkali się po raz 11. w spychowskim amfiteatrze, gdzie w miniony weekend odbył Mazurski Konkurs Sygnalistów im. Tomka Napiórkowskiego. Podczas spotkania organizatorom wręczono certyfikat Produkt Warmii i Mazur. Wyróżnienie to przyznano w kategorii – wydarzenie.

Spychowski konkurs sygnalistów myśliwskich na dobre wpisał się w wydarzenia związane z muzyką myśliwską i kulturą łowiecką [...]

Przeczytaj więcej


24

SIE

2015

I Mazurski Ekopatrol już za nami

Zespół I Mazurskiego Ekopatrolu

Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich w Giżycku od lat prowadzi kampanie edukacyjne pod hasłem „Pamiętajmy o jeziorach”, „Czysto i bezpiecznie na szlaku” czy „Poznajemy Region Wielkich Jezior Mazurskich. W tym roku po raz pierwszy FOWJM zorganizowała akcję Mazurski Ekopatrol.

Głównym założeniem kampanii było podjęcie trzech niezwykle ważnych dla Wielkich Jezior Mazurskich tematów: czystość naszych jezior i nabrzeży, zasobność w ryby [...]

Przeczytaj więcej


20

SIE

2015

Piąta edycja akcji ekologicznej zbiórki elektrośmieci - Eko- Sołectwo 2015

Akcja skierowana jest do sołectw z Warmii i Mazur i polega na oczyszczeniu najbliższego otoczenia z elektrośmieci

Do połowy października potrwa tegoroczna akcja ekologiczna „Eko-Sołectwo 2015”, którego organizatorem jest Redakcja Pulsu Regionu Magazynu Samorządów Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Sponsorami nagród jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie i firma Remondis.

Akcja skierowana jest do sołectw z Warmii i Mazur i polega na oczyszczeniu najbliższego otoczenia z elektrośmieci. Minimalna waga odpadów zebranych przez jedno sołectwo [...]

Przeczytaj więcej


19

SIE

2015

Uwaga! Wyniki konkursu dotacyjnego Działanie 2. Edukacja ekologiczna Poddziałanie 2.2 Dofinansowanie działań edukacyjnych Kategoria 2.2.2 Organizacja konkursów, seminariów, spotkań ekologicznych oraz wydawanie publikacji i materiałów promocyjnych - nabór II

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie informuje, że zakończono rozpatrywanie wniosków w ramach konkursu dotacyjnego -Działanie 2. Edukacja ekologiczna, Poddziałanie 2.2 Dofinansowanie działań edukacyjnych, Kategoria 2.2.2 Organizacja konkursów, seminariów, spotkań ekologicznych oraz wydawanie publikacji i materiałów promocyjnych - nabór II.  Informacji o wysokości dofinansowania udziela specjalista pod nr. tel. 0 -89- 522- 02- 16. 

Przeczytaj więcej


19

SIE

2015

Konkurs Ministra Środowiska- pokaż, że Twój produkt jest eko!

Minister Środowiska zaprasza do udziału w prestiżowym konkursie ECO DESIGN 2015. Jest to już druga edycja konkursu skierowanego do producentów, dystrybutorów i usługodawców, których produkty lub usługi wpisują się w nurt ekologicznego projektowania. Słowem, produkt eko to ten, którego wyprodukowanie i stosowanie przez użytkownika odbywa się z poszanowaniem środowiska naturalnego. Zrównoważony, świadomy i odpowiedzialny design dotyczy każdej branży i dziedziny [...]

Przeczytaj więcej


18

SIE

2015

Interpretacja prawna w zakresie pzp

Przekazujemy do Państwa wiadomości pismo Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych, które stanowi opinię w zakresie ogólnej interpretacji i wykładni przepisu art. 82 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 roku Prawo zamówień publicznych w kontekście zachowań podmiotów w toku postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, polegających na równoczesnym składaniu oferty jako wykonawca oraz występowaniu jako podwykonawca innego wykonawcy w tym postępowaniu.

Pismo [...]

Przeczytaj więcej


18

SIE

2015

WFOŚIGW w Olsztynie w grupie roboczej powołanej do aktualizacji Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami

Mapa Regionów. Źródło: Plan Gospodarki Odpadami dla województwa warmińsko - mazurskiego na lata 2011-2016

Trwają prace związane z aktualizacją Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami. Obecna będzie już trzecią i obejmie lata 2016-2021. Działania te podejmuje się, ponieważ wraz z upływem lat zmieniają się standardy w gospodarce odpadami, do których trzeba się dostosować, aby spełniać m.in. europejskie normy. Plan Gospodarki Odpadami jest dokumentem, który stanowi podstawę postępowania z odpadami komunalnymi na terenie całego kraju. Każde województwo posiada [...]

Przeczytaj więcej


17

SIE

2015

Ogłaszamy nabór wniosków o dofinansowanie

Adrian Szatewicz

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie, informuje o rozpoczęciu w dniu 1 września br. naboru wniosków o dofinansowanie w konkursie pn.: „Program ochrony jezior Polski Północnej – jeziora Warmii i Mazur”.

Dofinansowanie będą mogły otrzymać projekty, których efektem będzie opracowanie planów działań ochronnych i/lub rekultywacyjnych dla obszaru zlewni jezior znajdujących się na terenie województwa [...]

Przeczytaj więcej


13

SIE

2015

Strażacy z OSP Górowo Iławeckie otrzymają kamerę termowizyjną

Podpisanie umowy dofinansowania zakupu kamery termowizyjnej odbyło się w czwartek 13 sierpnia w siedzibie WFOŚiGW w Olsztynie

Druhowie z Górowa – Iławeckiego po raz kolejny otrzymali dofinansowanie z WFOŚiGW w Olsztynie na zakup sprzętu, który ułatwi im pracę i zwiększy bezpieczeństwo samych ratowników. Strażacy jeszcze w sierpniu otrzymają kamerę termowizyjną.

Jednostka w Górowie Iławeckim istnieje już od 126 lat i obecnie w swych szeregach skupia 35 strażaków. W miejscowej remizie stacjonują trzy samochody- lekki Lublin 3 służący do ratownictwa technicznego, a [...]

Przeczytaj więcej


06

SIE

2015

Nowa pomoc na usuwanie odpadów

Ponad 200 mln zł dofinansowania  można uzyskać na usunięcie odpadów powodujących nieodwracalne szkody w środowisku oraz zagrażających życiu lub zdrowiu ludzi. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił już nabór wniosków.

Wsparcie finansowe skierowane jest do samorządów oraz przedsiębiorców. NFOŚiGW, odpowiadając na potrzeby zgłaszane przez jednostki samorządu terytorialnego, ogłasza nabór wniosków w ramach [...]

Przeczytaj więcej
 1  2  3  4  5  ...    
  
   
Kontakt    |    Redakcja    |    Mapa strony
Wygenerowano w czasie: 0.152 sekundy.
Copyright© 2010 WFOŚiGW Olsztyn