Strona główna Portal Funduszy Europejskich Unia Europejska Strona główna Regionalny Program Operacyjny Warmia i Mazury na lata 2007-2013 Unia Europejska
 
wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl
Przejdź do strony poświęconej RPO WiM  
   Ogl?daj i pobieraj multimedia


Jesteś w: Strona główna » Aktualności... » Wspólne działanie i jeden...


 1  2  3  4  5  ...   
Wspólne działanie i jeden cel- ochrona jezior Polski Północnej Zobacz film! (2013-11-08 11:06:29)


Podpisanie listu intencyjnego o przystąpieniu do Programu ochrony jezior Polski Północnej. Na zdjęciu od lewej: marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas i wicemarszałek województwa wielkopolskiego Wojciech Jankowiak

W Sile, k. Olsztyna odbyła się konferencja poświęcona Programowi ochrony jezior Polski Północnej. Podczas spotkania przedstawiciele sześciu województw podpisali list intencyjny i zainicjowali wspólne działanie na rzecz ratowania zbiorników wodnych.

Według szacunków co drugi duży zbiornik, a za takie uważa się akweny powyżej 50 hektarów powierzchni, nie spełnia przyjętych norm czystości. Jakość wody pozostawia wiele do życzenia. Sytuacja jest na tyle poważna, że postanowiono podjąć działania, aby wspólnie rozwiązać ten problem. Do Programu ochrony jezior Polski Północnej przystąpiły więc województwa, które przeciętnemu mieszkańcowi naszego kraju kojarzoną się z pięknymi jeziorami, czyli zachodniopomorskie, pomorskie, kujawsko-pomorskie, podlaskie, warmińsko-mazurskie i wielkopolskie.

- Nasz region jest liderem w działaniach dotyczących ochrony polskich jezior, dlatego też ten program musieliśmy zainicjować właśnie tutaj – mówił podczas konferencji w Sile marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas. - Czystość naszych zbiorników wodnych w wielu miejscach wymaga natychmiastowych działań i to zarówno tych ochronnych, jak i rekultywacyjnych. Temu właśnie ma służyć te wspólne działanie i realizacja Programu.

Głównym celem Programu, który powstał jest ograniczenie ilości wprowadzanych do wód związków, przede wszystkim azotu oraz fosforu, które są odpowiedzialne za niekontrolowane rozwój sinic. Powstanie Programu jest warunkiem pozyskania w niedalekiej przyszłości środków z funduszy europejskich na budowę infrastruktury i inne działania ograniczające degradację jezior. A koszty mogą być ogromne. Według szacunków koszt rekultywacji jeziora o powierzchni ok. 50 hektarów to wydatek od 600 tys. do nawet 1 mln zł. Zanim jednak będzie można rozpocząć to działanie trzeba najpierw uporządkować gospodarkę kanalizacyjną w okolicy zbiornika. O tym aspekcie podczas spotkania w Sile mówiła prof. Julita Dunalska z Wydziału Nauk o Środowisku UWM w Olsztynie.

- Jedną z podstaw rekultywacji jezior są zabiegi w ochronne, które mają na celu wyeliminowanie źródeł zanieczyszczeń w zlewni. – tłumaczyła prof. Dunalska. – Dobrym tego przykładem są jeziora w Szczytnie, gdzie zanim rozpoczęto rekultywacje uporządkowano gospodarkę wodno-ściekową wokół zbiorników.

Pierwszym krokiem w kierunku ochrony akwenów musi być dokładna analiza stanu jezior w każdym z województw. Dopiero po tych działaniach będzie można podjąć oszacować koszty ochrony i rekultywacji jezior. Jednak już dziś bez szacunków jedno jest pewne, że będą one bardzo duże. Bez wspólnych działań i środków unijnych nie będzie można mówić o skuteczniej ochronie akwenów.

- W nowej perspektywie finansowej, czyli latach 2014-2020 mamy duże pieniądze, które przeznaczone są na ochronę środowiska, ochronę bioróżnorodności. Jeziora są niewątpliwie tym elementem naszego środowiska, które wzbogacają nasze otoczenie – mówi Adam Krzyśków, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

Województwa, które przystąpiły do Programu obejmują czterdzieści procent powierzchni Polski i mają w swoich granicach znakomitą większość najcenniejszych jezior w kraju.

O Programie ochrony jezior Polski Północnej w TVP OlsztynWarning: filesize() [function.filesize]: stat failed for _ila_prof_unalska_1.pdf in /users/0009/wfosigw/www/wfosigw.website.pl/index.php on line 811

Załączniki:
Prezentacja - Program Ochrony Jezior Północnych Prezentacja - Program Ochrony Jezior Północnych    (1.13 MB)
Prezentacja - Stan czystości jezior województwa kujawsko- pomorskiego Prezentacja - Stan czystości jezior województwa kujawsko- pomorskiego    (2.64 MB)
Prezentacja - Jeziora w województwie podlaskim Prezentacja - Jeziora w województwie podlaskim    (415.38 kB)
Prezentacja - Jeziora w województwie pomorskim Prezentacja - Jeziora w województwie pomorskim    (2.05 MB)
Prezentacja- Przykładowe działania związane z ochroną jezior Prezentacja- Przykładowe działania związane z ochroną jezior    (0.00 B)
Prezentacja WFOŚiGW w Olsztynie Prezentacja WFOŚiGW w Olsztynie    (669.18 kB)
Prezentacja - WFOŚiGW w Poznaniu Prezentacja - WFOŚiGW w Poznaniu    (1.23 MB)
Prezentacje - Stan  jezior w  województwie zachodniopomorskim Prezentacje - Stan jezior w województwie zachodniopomorskim    (1.33 MB)
Prezentacja - Jeziora województwa zachodniopomorskiego Prezentacja - Jeziora województwa zachodniopomorskiego    (1.22 MB)

         O konferencji na antenie Radia Olsztyn

Proszę czekać, trwa ładowanie filmu...

Dodano: 2013-11-08 11:06:29
Przez: Grzegorz Siemieniuk
Poleć artykuł znajomemu.  Wersja do wydruku.          


30

LIS

2015

Na Dylewskiej Górze powstało muzeum skalne

Tadeusz Ratyński - I z-ca Prezesa Zarządu WFOŚiGW w Olsztynie przecina wstęgę lapidarium na Górze Dylewskiej

Przy ścieżce dydaktycznej na Dylewskiej Górze w powiecie ostródzkim powstało lapidarium. Jest to wspólny projekt Zespołu Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich w Jerzwałdzie oraz Olsztyńskiego Centrum Edukacji Ekologicznej.

Muzeum skalne powstało na polanie przy ścieżce edukacyjnej. W lapidarium zgromadzono kilkanaście najciekawszych pod względem geologicznym głazów narzutowych występujące w okolicach Wzgórz Dylewskich.

[...]
Przeczytaj więcej


27

LIS

2015

Ogłoszono już harmonogram naboru wniosków dla RPO WiM na lata 2014-2020

Zarząd Województwa ogłosił harmonogram naborów wniosków o dofinansowanie w trybie konkursowym dla Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020 na 2016 rok. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jest Instytucją Pośredniczącą Osi Priorytetowej 4 Efektywność energetyczna, a także Oś Priorytetowa 5 Środowisko Przyrodnicze i racjonalne wykorzystanie zasobów. Szczegóły dotyczące poszczególnych [...]

Przeczytaj więcej


27

LIS

2015

Firma Spirvent nagrodzona przez WFOŚiGW w Olsztynie

Tadeusz Ratyński- I z-ca Prezesa Zarządu WFOŚiGW w Olsztynie wręcza czek Krzysztofowi Stefko i Mikołajowi Koniczka z firmy Spirvent

W czwartek 26 listopada w Ostródzie rozpoczęły się dwudniowe targi Energy Expo Arena, które poświęcone są tematyce odnawialnych źródeł energii i energetyce prosumenckiej. Partnerem wydarzenia jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. Fundusz ma na targach swoje stoisku, gdzie doradcy energetyczni promują program związany z energetyką obywatelską „Prosument na Warmii i Mazurach”. Podczas otwarcia targów wręczono statuetkę [...]

Przeczytaj więcej


23

LIS

2015

Sołectwo Królewo ponownym liderem konkursu „Eko- Sołectwo”

Sołectwo Królewo w gminie Morąg zwyciężyło w tegorocznej edycji konkursu „Eko-Sołectwo”, którego głównym organizatorem jest redakcja „Pulsu Regionu Magazyn Samorządów Województwa Warmińsko-Mazurskiego”. Partnerem tego przedsięwzięcia od kilku lat jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

W piątek 20 listopada w siedzibie Polskiego Związku Łowieckiego w Olsztynie odbyło się podsumowanie V [...]

Przeczytaj więcej


19

LIS

2015

Zapraszamy na podsumowanie piątej edycji konkursu „Eko-Sołectwo” na Warmii i Mazurach

W piątek 20 listopada o godz. 11 w siedzibie Polskiego Związku Łowieckiego przy ulicy Leśnej w Olsztynie odbędzie się podsumowanie V edycji konkursu „Eko-Sołectwo 2015”, której głównym organizatorem jest redakcja „Pulsu Regionu Magazyn Samorządów Województwa Warmińsko-Mazurskiego”. Partnerem tego przedsięwzięcia jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. Jak co roku głównym założeniem tej niecodziennej [...]

Przeczytaj więcej


19

LIS

2015

Zakończenie pierwszego etapu rekultywacji składowiska odpadów w Srokowie

Teraz odpady zamiast na składowisko w Srokowie będą zwożone do ZUOK  w Spytkowie

Na piątek 20 listopada na godz. 9.30 zaplanowano uroczystość oficjalnego zakończenie pierwszego i najważniejszego etapu rekultywacji składowiska odpadów w Srokowie. Przedsięwzięcie realizowane jest dzięki współpracy Gminy Srokowo z Zakładem Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Spytkowie. W spotkaniu związanym z zakończeniem etapu rekultywacji weźmie udział m.in. uczniowie miejscowego gimnazjum.

- Jestem niezwykle dumny z tego, że również młodzież [...]

Przeczytaj więcej


19

LIS

2015

Sportowo i ekologicznie w Górowie Iławeckim

W sobotę 14 listopada odbył się turniej piłkarski "Skrzatów"

Turnieje piłki nożnej, wystawa prac plastycznych ”Sport i ekologia” to wydarzenia, które zorganizowano w Górowie Iławeckim w ramach projektu „Eko-Akademia”. Zadanie to zostało dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

Pierwszy turniej piłkarski młodzików „Niepodległościowy Turniej Piłki Nożnej” w ramach „Eko- Akademii” rozegrano 11 listopada w hali sportowej Szkoły [...]

Przeczytaj więcej


17

LIS

2015

Podsumowanie Mazurskiego Centrum Edukacji Ekologicznej

Podczas  podsumowania w Giżycku najbardziej aktywni uczestnicy akcji Sprzątanie Świata otrzymali nagrody

W piątek 13 listopada w Giżycku podsumowano zadania realizowane przez Mazurskie Centrum Edukacji Ekologicznej działające przy Fundacji Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich.

Sprzątanie Świata 2015 „Wyprawa – Poprawa”, Wojewódzki Konkurs Rowerowy „Na dwóch kółkach przez Warmię i Mazury” i Otwarty Konkurs Fotograficzny „Błękit i zieleń” to projekty, które w minionym czasie realizowało MCEE na swoim terenie. Akcja i konkursy były [...]

Przeczytaj więcej


09

LIS

2015

Uwaga! Ogłoszono konkursy na dofinansowanie projektów środowiskowych z POIiŚ

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych, jako Instytucje Wdrażające Osi priorytetowej II Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu współfinansowanej ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, działając na podstawie Porozumienia z Ministrem Środowiska, ogłosiły konkursy na dofinansowanie projektów środowiskowych z POIiŚ 2014-20120, w ramach [...]

Przeczytaj więcej


05

LIS

2015

Zapraszamy na konferencję „Dbając o zieloną przyszłość- Fundusze UE w sektorze środowiska”

W imieniu Ministerstwa Środowiska i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapraszamy Państwa na VIII międzynarodową konferencję „Dbając o zieloną przyszłość- Fundusze UE w sektorze środowiska”, która odbędzie się 18 listopada w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Tematem przewodnim wydarzenia jest podsumowanie perspektywy 2007-2013 oraz ukazanie możliwości ubiegania się o dofinansowanie środowiskowych projektów w ramach Programu [...]

Przeczytaj więcej
 1  2  3  4  5  ...    
  
   
Kontakt    |    Redakcja    |    Mapa strony
Wygenerowano w czasie: 0.188 sekundy.
Copyright© 2010 WFOŚiGW Olsztyn