Strona główna Portal Funduszy Europejskich Unia Europejska Strona główna Regionalny Program Operacyjny Warmia i Mazury na lata 2007-2013 Unia Europejska
 
wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl
Przejdź do strony poświęconej RPO WiM  
   

Oglądaj i pobieraj multimedia


Jesteś w: Strona główna » Aktualności... » Wspólne działanie i jeden...


 1  2  3  4  5  ...   
Wspólne działanie i jeden cel- ochrona jezior Polski Północnej Zobacz film! (2013-11-08 11:06:29)


Podpisanie listu intencyjnego o przystąpieniu do Programu ochrony jezior Polski Północnej. Na zdjęciu od lewej: marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas i wicemarszałek województwa wielkopolskiego Wojciech Jankowiak

W Sile, k. Olsztyna odbyła się konferencja poświęcona Programowi ochrony jezior Polski Północnej. Podczas spotkania przedstawiciele sześciu województw podpisali list intencyjny i zainicjowali wspólne działanie na rzecz ratowania zbiorników wodnych.

Według szacunków co drugi duży zbiornik, a za takie uważa się akweny powyżej 50 hektarów powierzchni, nie spełnia przyjętych norm czystości. Jakość wody pozostawia wiele do życzenia. Sytuacja jest na tyle poważna, że postanowiono podjąć działania, aby wspólnie rozwiązać ten problem. Do Programu ochrony jezior Polski Północnej przystąpiły więc województwa, które przeciętnemu mieszkańcowi naszego kraju kojarzoną się z pięknymi jeziorami, czyli zachodniopomorskie, pomorskie, kujawsko-pomorskie, podlaskie, warmińsko-mazurskie i wielkopolskie.

- Nasz region jest liderem w działaniach dotyczących ochrony polskich jezior, dlatego też ten program musieliśmy zainicjować właśnie tutaj – mówił podczas konferencji w Sile marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas. - Czystość naszych zbiorników wodnych w wielu miejscach wymaga natychmiastowych działań i to zarówno tych ochronnych, jak i rekultywacyjnych. Temu właśnie ma służyć te wspólne działanie i realizacja Programu.

Głównym celem Programu, który powstał jest ograniczenie ilości wprowadzanych do wód związków, przede wszystkim azotu oraz fosforu, które są odpowiedzialne za niekontrolowane rozwój sinic. Powstanie Programu jest warunkiem pozyskania w niedalekiej przyszłości środków z funduszy europejskich na budowę infrastruktury i inne działania ograniczające degradację jezior. A koszty mogą być ogromne. Według szacunków koszt rekultywacji jeziora o powierzchni ok. 50 hektarów to wydatek od 600 tys. do nawet 1 mln zł. Zanim jednak będzie można rozpocząć to działanie trzeba najpierw uporządkować gospodarkę kanalizacyjną w okolicy zbiornika. O tym aspekcie podczas spotkania w Sile mówiła prof. Julita Dunalska z Wydziału Nauk o Środowisku UWM w Olsztynie.

- Jedną z podstaw rekultywacji jezior są zabiegi w ochronne, które mają na celu wyeliminowanie źródeł zanieczyszczeń w zlewni. – tłumaczyła prof. Dunalska. – Dobrym tego przykładem są jeziora w Szczytnie, gdzie zanim rozpoczęto rekultywacje uporządkowano gospodarkę wodno-ściekową wokół zbiorników.

Pierwszym krokiem w kierunku ochrony akwenów musi być dokładna analiza stanu jezior w każdym z województw. Dopiero po tych działaniach będzie można podjąć oszacować koszty ochrony i rekultywacji jezior. Jednak już dziś bez szacunków jedno jest pewne, że będą one bardzo duże. Bez wspólnych działań i środków unijnych nie będzie można mówić o skuteczniej ochronie akwenów.

- W nowej perspektywie finansowej, czyli latach 2014-2020 mamy duże pieniądze, które przeznaczone są na ochronę środowiska, ochronę bioróżnorodności. Jeziora są niewątpliwie tym elementem naszego środowiska, które wzbogacają nasze otoczenie – mówi Adam Krzyśków, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

Województwa, które przystąpiły do Programu obejmują czterdzieści procent powierzchni Polski i mają w swoich granicach znakomitą większość najcenniejszych jezior w kraju.

O Programie ochrony jezior Polski Północnej w TVP OlsztynZałączniki:
Prezentacja - Program Ochrony Jezior Północnych Prezentacja - Program Ochrony Jezior Północnych    (1.13 MB)
Prezentacja - Stan czystości jezior województwa kujawsko- pomorskiego Prezentacja - Stan czystości jezior województwa kujawsko- pomorskiego    (2.64 MB)
Prezentacja - Jeziora w województwie podlaskim Prezentacja - Jeziora w województwie podlaskim    (415.38 kB)
Prezentacja - Jeziora w województwie pomorskim Prezentacja - Jeziora w województwie pomorskim    (2.05 MB)
Prezentacja- Przykładowe działania związane z ochroną jezior Prezentacja- Przykładowe działania związane z ochroną jezior    (2.92 MB)
Prezentacja WFOŚiGW w Olsztynie Prezentacja WFOŚiGW w Olsztynie    (669.18 kB)
Prezentacja - WFOŚiGW w Poznaniu Prezentacja - WFOŚiGW w Poznaniu    (1.23 MB)
Prezentacje - Stan  jezior w  województwie zachodniopomorskim Prezentacje - Stan jezior w województwie zachodniopomorskim    (1.33 MB)
Prezentacja - Jeziora województwa zachodniopomorskiego Prezentacja - Jeziora województwa zachodniopomorskiego    (1.22 MB)

         O konferencji na antenie Radia Olsztyn

Proszę czekać, trwa ładowanie filmu...

Dodano: 2013-11-08 11:06:29
Przez: Grzegorz Siemieniuk

Średnia ocena:
Oceń:   [ 0  głosy]
Poleć artykuł znajomemu.  Wersja do wydruku.          


15

KWI

2014

„Małe czy duże przyda się naturze” – kampania Ministerstwa Środowiska

animowani bohaterowie kampanii MŚ

Na zlecenie Ministerstwa Środowiska przygotowano ogólnopolską kampanię, której celem jest podnoszenie świadomość na temat różnorodności biologicznej. Akcja skierowana jest do dzieci w wieku w wieku 4-9 lat oraz ich rodziców i nauczycieli. Głównym założeniem akcji jest pokazanie najmłodszym, że człowiek oraz wszystkie elementy środowiska, zależą od siebie i wzajemnie się potrzebują. Jednak, aby dzieci zrozumiały zagadnienia związane z [...]

Przeczytaj więcej


15

KWI

2014

„Ale się zmieniło!” Ruszył plebiscyt telewizyjny na najciekawsze inwestycje minionego 10-lecia

Zobacz, oceń, zagłosuj! To hasło plebiscytu telewizyjnego najciekawsze inwestycje minionego 10-lecia. Widzowie mogą w nim wybierać najciekawsze inwestycje dofinansowane z Funduszy Europejskich we wszystkich regionach, w tym na Warmii i Mazurach.

W organizowanym przez Telewizję Polską S.A. (antenę TVP Regiony) plebiscycie widzowie mogą zagłosować na jedną inwestycję – najciekawszy ich zdaniem – projekt w każdym z regionów. W sumie zaprezentowanych zostanie 80 inwestycji [...]

Przeczytaj więcej


15

KWI

2014

Zakończono nabór w tegorocznej edycji konkursu „Usuwanie azbestu”

Usuwaniem azbestu zajmują się wyspecjalizowane firmy

75 gmin z Warmii i Mazur zdecydowało się bezpiecznie usunąć kolejne tony materiałów zawierających azbest. W bieżącym roku z regionu ma zniknąć blisko 3,4 tys. ton tego groźnego minerału.

Rok 2014 jest kolejnym, kiedy to można skorzystać z dofinansowania na bezpieczne usuwanie azbestu. Tym razem na ten cel przeznaczono prawie 3,86 mln zł, z czego niespełna 1,6 mln zł to środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. [...]

Przeczytaj więcej


11

KWI

2014

Uwaga! W maju rusza nabór wniosków o dofinansowanie działań związanych z gospodarką wodno-ściekową

Nabór wniosków będzie dotyczył dofinansowania m.in. budowy przydomowych oczyszczalni ścieków

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planuje w drugiej połowie maja 2014 roku rozpocząć nabór wniosków dotyczących programu priorytetowego „System- Wsparcie działań ochrony środowiska i gospodarki wodnej realizowanych przez WFOŚiGW”, a dotyczącego dofinansowania budowy przydomowych oczyszczalni ścieków, lokalnych oczyszczalni ścieków wraz z sieciami kanalizacyjnymi oraz podłączeń budynków do zbiorczego systemu kanalizacyjnego. W związku z [...]

Przeczytaj więcej


10

KWI

2014

Wiosenne działania 2014 Uczniowie z Trzonek mają swoją „Szkolną ostoję przyrody”

Dzieci obsadził powierzchnię 0,5 ha

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Trzonkach w ramach „Wiosennych działań na Warmii i Mazurach” utworzyli „Szkolną ostoję przyrody”. W piątek 4 kwietnia 2014 roku uczestniczyli w akcji sadzenia lasu przy współpracy z Nadleśnictwem Pisz. Drzewka posadzono na terenie Leśnictwa Lisie Jamy. Zajęcia praktyczne poprzedziły wykład teoretyczny na temat zakładania leśnej uprawy, który poprowadzili leśnicy: Przemysław Adamus i Tomasz Czyżyk. Uczniowie zostali podzielni [...]

Przeczytaj więcej


09

KWI

2014

Etap wojewódzki konkursu dotyczącego parków krajobrazowych

Uczestnicy finału wojewódzkich konkursu

Reprezentacja Gimnazjum im. M. Skłodowskiej– Curie w Rybnie zwyciężyła w eliminacjach wojewódzkich XIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Przyrodniczego „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. Uczniowie będą reprezentowali Warmię i Mazury podczas finału ogólnopolskiego, który odbędzie się 27 maja na terenie Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych.

W czwartek 3 kwietnia w sali sesyjnej Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie odbył się etap [...]

Przeczytaj więcej


08

KWI

2014

Wypalanie traw zagrożeniem dla środowiska Zobacz film

Plakat promujące ubiegłoroczną akcję OSP Szuć

W ostatnich dniach strażacy z strażacy z Warmii i Mazur wyjeżdżali kilkadziesią razy do pożarów traw. Najprawdopodobniej za większość z nich odpowiadają podpalacze. Przypominamy, że wypalanie traw na nieużytkach jest karane. Ustawa o ochronie przyrody i o lasach zabrania wypalania traw na łąkach, pozostałości roślinnych na nieużytkach, skarpach kolejowych i rowach przydrożnych. Jeśli ktoś zostanie złapany na gorącym uczynku to podlega karze aresztu lub [...]

Przeczytaj więcej


07

KWI

2014

Wiosenne działania 2014 W Lipinkach dzieci chronią kasztanowce

Na kasztanowcach przy szkole dzieci założyły specjalne opaski

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Juliana Tuwima w Lipinkach od siedmiu lat czynnie włączają się w ochronę kasztanowców. Tegoroczna ich akcja doskonale wpisała się w Wiosenne działania na Warmii i Mazurach.

Jednym z priorytetów wśród tegorocznych Wiosennych działań, których głównym organizatorem jest Wojewódzki Fundusz w Olsztynie, jest to dotyczące tworzenia szkolnych ostoi przyrody. W porozumieniu z właścicielem terenu należy wyznaczyć ciekawy [...]

Przeczytaj więcej


03

KWI

2014

Zarząd Funduszu podziękował byłym pracownikom i współpracownikom za dotychczasową współpracę

Pamiątkowe zdjęcie uczestników spotkania

W czwartek 3 kwietnia w Restauracji Staromiejska w Olsztynie odbyło się uroczyste spotkanie emerytów i osób, które od wielu lat współpracowały z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie, a tym samym wspierały działania związane z ochroną środowiska naszego regionu. Podczas spotkania Tadeusza Ratyński- I z-ca prezesa WFOŚiGW w Olsztynie - wręczył przybyłym gościom upominki, kwiaty, a także okolicznościowe tabliczki wydane z okazji [...]

Przeczytaj więcej


02

KWI

2014

Marszałek Województwa objął patronat honorowy nad Wiosennymi działaniami 2014

Miło nam Państwa poinformować, że Marszałek Województwa Warmińsko Mazurskiego objął patronat honorowy nad Wiosennymi działaniami na Warmii i Mazur 2014. W specjalnie nadesłanym liście czytamy m.in…”Przedsięwzięcie z pewnością przyczyni się do zwiększenia świadomości ekologicznej oraz promowania działań mających na celu poprawę stanu środowiska naturalnego”. Patronat medialny nad przedsięwzięciem objęli: Gazeta [...]

Przeczytaj więcej
 1  2  3  4  5  ...    
  
   
Kontakt    |    Redakcja    |    Mapa strony
Wygenerowano w czasie: 0.396 sekundy.
Copyright© 2010 WFOŚiGW Olsztyn® by zoltek design