Strona główna Portal Funduszy Europejskich Unia Europejska Strona główna Regionalny Program Operacyjny Warmia i Mazury na lata 2007-2013 Unia Europejska
 
wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl
Przejdź do strony poświęconej RPO WiM  
   Ogl?daj i pobieraj multimedia


Jesteś w: Strona główna » Aktualności... » Wspólne działanie i jeden...


 1  2  3  4  5  ...   
Wspólne działanie i jeden cel- ochrona jezior Polski Północnej Zobacz film! (2013-11-08 11:06:29)


Podpisanie listu intencyjnego o przystąpieniu do Programu ochrony jezior Polski Północnej. Na zdjęciu od lewej: marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas i wicemarszałek województwa wielkopolskiego Wojciech Jankowiak

W Sile, k. Olsztyna odbyła się konferencja poświęcona Programowi ochrony jezior Polski Północnej. Podczas spotkania przedstawiciele sześciu województw podpisali list intencyjny i zainicjowali wspólne działanie na rzecz ratowania zbiorników wodnych.

Według szacunków co drugi duży zbiornik, a za takie uważa się akweny powyżej 50 hektarów powierzchni, nie spełnia przyjętych norm czystości. Jakość wody pozostawia wiele do życzenia. Sytuacja jest na tyle poważna, że postanowiono podjąć działania, aby wspólnie rozwiązać ten problem. Do Programu ochrony jezior Polski Północnej przystąpiły więc województwa, które przeciętnemu mieszkańcowi naszego kraju kojarzoną się z pięknymi jeziorami, czyli zachodniopomorskie, pomorskie, kujawsko-pomorskie, podlaskie, warmińsko-mazurskie i wielkopolskie.

- Nasz region jest liderem w działaniach dotyczących ochrony polskich jezior, dlatego też ten program musieliśmy zainicjować właśnie tutaj – mówił podczas konferencji w Sile marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas. - Czystość naszych zbiorników wodnych w wielu miejscach wymaga natychmiastowych działań i to zarówno tych ochronnych, jak i rekultywacyjnych. Temu właśnie ma służyć te wspólne działanie i realizacja Programu.

Głównym celem Programu, który powstał jest ograniczenie ilości wprowadzanych do wód związków, przede wszystkim azotu oraz fosforu, które są odpowiedzialne za niekontrolowane rozwój sinic. Powstanie Programu jest warunkiem pozyskania w niedalekiej przyszłości środków z funduszy europejskich na budowę infrastruktury i inne działania ograniczające degradację jezior. A koszty mogą być ogromne. Według szacunków koszt rekultywacji jeziora o powierzchni ok. 50 hektarów to wydatek od 600 tys. do nawet 1 mln zł. Zanim jednak będzie można rozpocząć to działanie trzeba najpierw uporządkować gospodarkę kanalizacyjną w okolicy zbiornika. O tym aspekcie podczas spotkania w Sile mówiła prof. Julita Dunalska z Wydziału Nauk o Środowisku UWM w Olsztynie.

- Jedną z podstaw rekultywacji jezior są zabiegi w ochronne, które mają na celu wyeliminowanie źródeł zanieczyszczeń w zlewni. – tłumaczyła prof. Dunalska. – Dobrym tego przykładem są jeziora w Szczytnie, gdzie zanim rozpoczęto rekultywacje uporządkowano gospodarkę wodno-ściekową wokół zbiorników.

Pierwszym krokiem w kierunku ochrony akwenów musi być dokładna analiza stanu jezior w każdym z województw. Dopiero po tych działaniach będzie można podjąć oszacować koszty ochrony i rekultywacji jezior. Jednak już dziś bez szacunków jedno jest pewne, że będą one bardzo duże. Bez wspólnych działań i środków unijnych nie będzie można mówić o skuteczniej ochronie akwenów.

- W nowej perspektywie finansowej, czyli latach 2014-2020 mamy duże pieniądze, które przeznaczone są na ochronę środowiska, ochronę bioróżnorodności. Jeziora są niewątpliwie tym elementem naszego środowiska, które wzbogacają nasze otoczenie – mówi Adam Krzyśków, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

Województwa, które przystąpiły do Programu obejmują czterdzieści procent powierzchni Polski i mają w swoich granicach znakomitą większość najcenniejszych jezior w kraju.

O Programie ochrony jezior Polski Północnej w TVP OlsztynWarning: filesize() [function.filesize]: stat failed for _ila_prof_unalska_1.pdf in /users/0009/wfosigw/www/wfosigw.website.pl/index.php on line 811

Załączniki:
Prezentacja - Program Ochrony Jezior Północnych Prezentacja - Program Ochrony Jezior Północnych    (1.13 MB)
Prezentacja - Stan czystości jezior województwa kujawsko- pomorskiego Prezentacja - Stan czystości jezior województwa kujawsko- pomorskiego    (2.64 MB)
Prezentacja - Jeziora w województwie podlaskim Prezentacja - Jeziora w województwie podlaskim    (415.38 kB)
Prezentacja - Jeziora w województwie pomorskim Prezentacja - Jeziora w województwie pomorskim    (2.05 MB)
Prezentacja- Przykładowe działania związane z ochroną jezior Prezentacja- Przykładowe działania związane z ochroną jezior    (0.00 B)
Prezentacja WFOŚiGW w Olsztynie Prezentacja WFOŚiGW w Olsztynie    (669.18 kB)
Prezentacja - WFOŚiGW w Poznaniu Prezentacja - WFOŚiGW w Poznaniu    (1.23 MB)
Prezentacje - Stan  jezior w  województwie zachodniopomorskim Prezentacje - Stan jezior w województwie zachodniopomorskim    (1.33 MB)
Prezentacja - Jeziora województwa zachodniopomorskiego Prezentacja - Jeziora województwa zachodniopomorskiego    (1.22 MB)

         O konferencji na antenie Radia Olsztyn

Proszę czekać, trwa ładowanie filmu...

Dodano: 2013-11-08 11:06:29
Przez: Grzegorz Siemieniuk
Poleć artykuł znajomemu.  Wersja do wydruku.          


29

LIP

2015

Uwaga! Wstrzymany nabór wniosków w ramach Prosument na Warmii i Mazurach

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie informuje, że w związku z planowaną przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zmianą Programu Priorytetowego Prosument oraz wyczerpaniem środków alokacyjnych wstrzymuje od 1 sierpnia 2015 roku aż do odwołania nabór wniosków w ramach Programu Prosument na Warmii i Mazurach. O ponownym uruchomieniu środków poinformujemy Państwa na naszej stronie internetowej www.fundusz.olsztyn.pl.

Przeczytaj więcej


27

LIP

2015

W Olsztynie odbyło się forum „Nic o nas bez nas”

Podczas forum Adam Krzyśków- prezes WFOŚiGW w Olsztynie omówił zagadnienia  dotyczące współpracy Funduszu z organizacjami pozarządowymi

W sobotę 25 lipca 2015 r. w Hotelu Park w Olsztynie odbyło się Forum ekologicznych organizacji pozarządowych. „Nic o nas bez nas”. Organizatorem spotkania Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie i Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich.

Forum skierowane było do organizacji pozarządowych działających na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, obecnych i przyszłych partnerów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej [...]

Przeczytaj więcej


16

LIP

2015

Są pieniądze na zwalczanie barszczu Sosnowskiego

Informujemy, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczył 4 mln zł na działania związane ze zwalczaniem barszczu Sosnowskiego. W sierpniu rozpocznie nabór wniosków, których celem jest udzielenie wsparcia finansowego jednostkom samorządu terytorialnego do skutecznego usunięcia istniejących stanowisk barszczu Sosnowskiego oraz zapobiegania rozprzestrzenianiu się tego gatunku.

Jest to konkurs o dofinansowanie przedsięwzięć w ramach programu priorytetowego [...]

Przeczytaj więcej


14

LIP

2015

Spotkanie dla organizacji pozarządowych

Zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie wspólnie z Fundacją Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich serdecznie zaprasza do udziału w Forum ekologicznych organizacji pozarządowych, pn. „Nic o nas bez nas”. Forum odbędzie się w dniu 25 lipca 2015 r. (sobota) w Hotelu Park (Al. Warszawska 119, Olsztyn), sala B na pierwszym piętrze. Rozpoczęcie o godzinie 11.00.

Forum skierowane jest do organizacji pozarządowych działających na terenie [...]

Przeczytaj więcej


30

CZE

2015

Fundusz współtworzy grupę roboczą ds. przeciwdziałaniu nieprawidłowościom i przestępstwom na szkodę interesów finansowych Unii

Prezes WFOŚiGW w Olsztynie podpisuje porozumienie

Powstała warmińsko-mazurska grupa robocza ds. przeciwdziałania nieprawidłowościom i przestępstwom na szkodę interesów finansowych Unii Europejskiej. To inicjatywa Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie i Urzędu Kontroli Skarbowej, a do współpracy przystąpiło łącznie dziesięć instytucji z Warmii i Mazur. W piątek 26 czerwca w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie przedstawiciele tych instytucji podpisali porozumienie. Do porozumienia przystąpiły instytucje [...]

Przeczytaj więcej


25

CZE

2015

W Sasku Małym k. Szczytna rozmawiano o stanie jezior

W konferencji wzięło udział ponad 50 osób

W poniedziałek 22 czerwca w świetlicy wiejskiej w Sasku Małym odbyła się konferencja „Gospodarka człowieka a ochrona jezior”. Organizatorem spotkania była Fundacja Autrimpus, przy współudziale Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie i Gminy Szczytno.

Istotnym problemem, z którym od wielu lat mierzą się lokalne samorządy, organizacje pozarządowe oraz użytkownicy wód jest postępująca eutrofizacja jezior. Ochrona [...]

Przeczytaj więcej


22

CZE

2015

Uwaga! Wyniki konkursu dotacyjnego Działanie 7. Zapobieganie nadzwyczajnym zagrożeniom środowiska

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie informuje, że zakończono rozpatrywanie wniosków w ramach konkursu dotacyjnego - Działanie 7. Zapobieganie nadzwyczajnym zagrożeniom środowiska 7.1 Wzmocnienie potencjału technicznego służb ratowniczych. Informacji o wysokości dofinansowania udziela specjalista Agnieszka Wojciukiewicz pod nr. tel. 0 -89- 522- 02- 76.

Przeczytaj więcej


18

CZE

2015

W Parku Jakubowym odbył sie ekologiczny piknik promujący unijne inwestycje

Podczas środowego pikniku nie zabrakło zabaw tanecznych

Blisko 500 osób wzięło udział w pikniku, którego organizatorem był Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. Wydarzenie odbyło się w Parku Jakubowym w Olsztynie i było doskonałą okazją do promocji projektów środowiskowych Unii Europejskiej oraz podsumowania ekologicznej akcji „Tydzień dla Ziemi”.

Po 15 latach przerwy Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie wraz z Centrami Edukacji Ekologicznej [...]

Przeczytaj więcej


16

CZE

2015

Alicja Szarzyńska laureatką konkursu im. prof. Janiny Wengris

Statuetkę Alicji Szarzyńskiej (na zdjęciu z prawej) wręczyła wicemarszałek Sylwia Jaskulska

Alicja Szarzyńska – kierownik Olsztyńskiego Centrum Edukacji Ekologicznej została tegoroczną laureatką konkursu o nagrodę marszałka województwa warmińsko-mazurskiego im. prof. Janiny Wengris. Oficjalne wręczenie wyróżnienia odbyło się w poniedziałek 15 czerwca w Muzeum Przyrody w Olsztynie.

Jurorzy docenili m.in. zaangażowanie z jakim Alicja Szarzyńska stara się zainteresować młodych ludzi przyrodą. Laureatka regularnie inicjuje i realizuje w [...]

Przeczytaj więcej


10

CZE

2015

Poznaliśmy zwycięzców 30. Olimpiady Wiedzy Ekologicznej (OWE) Uwaga!Link do zdjęć!

Główny Konserwator Przyrody Piotr Otawski gratuluje wygranej Sarze Shawkat zwyciężczyni 30. finału OWE

W dniach 5-7 czerwca 2015 r. Olsztyn gościł 113 najlepszych uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski, którzy rywalizowali o indeks uczelni wyższych. Najlepszą spośród nich okazała się inowrocławianka Sara Shawkat. Drugie miejsce zdobyła Dagmara Szulc z Nowego Miasta Lubawskiego. Trzecie - Marek Kwiatkowski reprezentujący województwo wielkopolskie.

W sobotę 6 czerwca po uroczystym otwarciu Olimpiady, którego dokonał Wojewoda [...]

Przeczytaj więcej
 1  2  3  4  5  ...    
  
   
Kontakt    |    Redakcja    |    Mapa strony
Wygenerowano w czasie: 0.159 sekundy.
Copyright© 2010 WFOŚiGW Olsztyn