Strona główna Portal Funduszy Europejskich Unia Europejska Strona główna Regionalny Program Operacyjny Warmia i Mazury na lata 2007-2013 Unia Europejska
 
wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl wfosigw.olsztyn.pl
Przejdź do strony poświęconej RPO WiM  
   Ogl?daj multimedia


Jesteś w: Strona główna » Aktualności... » Wspólne działanie i jeden...


 1  2  3  4  5  ...   
Wspólne działanie i jeden cel- ochrona jezior Polski Północnej Zobacz film! (2013-11-08 11:06:29)


Podpisanie listu intencyjnego o przystąpieniu do Programu ochrony jezior Polski Północnej. Na zdjęciu od lewej: marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas i wicemarszałek województwa wielkopolskiego Wojciech Jankowiak

W Sile, k. Olsztyna odbyła się konferencja poświęcona Programowi ochrony jezior Polski Północnej. Podczas spotkania przedstawiciele sześciu województw podpisali list intencyjny i zainicjowali wspólne działanie na rzecz ratowania zbiorników wodnych.

Według szacunków co drugi duży zbiornik, a za takie uważa się akweny powyżej 50 hektarów powierzchni, nie spełnia przyjętych norm czystości. Jakość wody pozostawia wiele do życzenia. Sytuacja jest na tyle poważna, że postanowiono podjąć działania, aby wspólnie rozwiązać ten problem. Do Programu ochrony jezior Polski Północnej przystąpiły więc województwa, które przeciętnemu mieszkańcowi naszego kraju kojarzoną się z pięknymi jeziorami, czyli zachodniopomorskie, pomorskie, kujawsko-pomorskie, podlaskie, warmińsko-mazurskie i wielkopolskie.

- Nasz region jest liderem w działaniach dotyczących ochrony polskich jezior, dlatego też ten program musieliśmy zainicjować właśnie tutaj – mówił podczas konferencji w Sile marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas. - Czystość naszych zbiorników wodnych w wielu miejscach wymaga natychmiastowych działań i to zarówno tych ochronnych, jak i rekultywacyjnych. Temu właśnie ma służyć te wspólne działanie i realizacja Programu.

Głównym celem Programu, który powstał jest ograniczenie ilości wprowadzanych do wód związków, przede wszystkim azotu oraz fosforu, które są odpowiedzialne za niekontrolowane rozwój sinic. Powstanie Programu jest warunkiem pozyskania w niedalekiej przyszłości środków z funduszy europejskich na budowę infrastruktury i inne działania ograniczające degradację jezior. A koszty mogą być ogromne. Według szacunków koszt rekultywacji jeziora o powierzchni ok. 50 hektarów to wydatek od 600 tys. do nawet 1 mln zł. Zanim jednak będzie można rozpocząć to działanie trzeba najpierw uporządkować gospodarkę kanalizacyjną w okolicy zbiornika. O tym aspekcie podczas spotkania w Sile mówiła prof. Julita Dunalska z Wydziału Nauk o Środowisku UWM w Olsztynie.

- Jedną z podstaw rekultywacji jezior są zabiegi w ochronne, które mają na celu wyeliminowanie źródeł zanieczyszczeń w zlewni. – tłumaczyła prof. Dunalska. – Dobrym tego przykładem są jeziora w Szczytnie, gdzie zanim rozpoczęto rekultywacje uporządkowano gospodarkę wodno-ściekową wokół zbiorników.

Pierwszym krokiem w kierunku ochrony akwenów musi być dokładna analiza stanu jezior w każdym z województw. Dopiero po tych działaniach będzie można podjąć oszacować koszty ochrony i rekultywacji jezior. Jednak już dziś bez szacunków jedno jest pewne, że będą one bardzo duże. Bez wspólnych działań i środków unijnych nie będzie można mówić o skuteczniej ochronie akwenów.

- W nowej perspektywie finansowej, czyli latach 2014-2020 mamy duże pieniądze, które przeznaczone są na ochronę środowiska, ochronę bioróżnorodności. Jeziora są niewątpliwie tym elementem naszego środowiska, które wzbogacają nasze otoczenie – mówi Adam Krzyśków, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

Województwa, które przystąpiły do Programu obejmują czterdzieści procent powierzchni Polski i mają w swoich granicach znakomitą większość najcenniejszych jezior w kraju.

O Programie ochrony jezior Polski Północnej w TVP OlsztynWarning: filesize() [function.filesize]: stat failed for _ila_prof_unalska_1.pdf in /users/0009/wfosigw/www/wfosigw.website.pl/index.php on line 813

Załączniki:
Prezentacja - Program Ochrony Jezior Północnych Prezentacja - Program Ochrony Jezior Północnych    (1.13 MB)
Prezentacja - Stan czystości jezior województwa kujawsko- pomorskiego Prezentacja - Stan czystości jezior województwa kujawsko- pomorskiego    (2.64 MB)
Prezentacja - Jeziora w województwie podlaskim Prezentacja - Jeziora w województwie podlaskim    (415.38 kB)
Prezentacja - Jeziora w województwie pomorskim Prezentacja - Jeziora w województwie pomorskim    (2.05 MB)
Prezentacja- Przykładowe działania związane z ochroną jezior Prezentacja- Przykładowe działania związane z ochroną jezior    (0.00 B)
Prezentacja WFOŚiGW w Olsztynie Prezentacja WFOŚiGW w Olsztynie    (669.18 kB)
Prezentacja - WFOŚiGW w Poznaniu Prezentacja - WFOŚiGW w Poznaniu    (1.23 MB)
Prezentacje - Stan  jezior w  województwie zachodniopomorskim Prezentacje - Stan jezior w województwie zachodniopomorskim    (1.33 MB)
Prezentacja - Jeziora województwa zachodniopomorskiego Prezentacja - Jeziora województwa zachodniopomorskiego    (1.22 MB)

         O konferencji na antenie Radia Olsztyn

Proszę czekać, trwa ładowanie filmu...

Dodano: 2013-11-08 11:06:29
Przez: Grzegorz Siemieniuk
Poleć artykuł znajomemu.  Wersja do wydruku.          


20

LIP

2016

Zapraszamy na bezpłatne szkolenia dotyczące RPO WWM 2014-2020

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie, pełniący funkcję Instytucji Pośredniczącej RPO WWM 2014-2020 zaprasza na bezpłatne szkolenia z działań 4.1, 4.2, 5.1, 5.2, 5.3 RPO WiM 2014-2020:

27 lipca (środa) „Proces inwestycyjny i ocena oddziaływania na środowisko".

3 sierpnia (środa) „Pomoc publiczna udzielana przez WFOŚiGW w Olsztynie".

10 sierpnia (środa) „Jak prawidłowo [...]

Przeczytaj więcej


18

LIP

2016

W Lidzbarku Warmińskim odbył się Festiwal Kultury Myśliwskiej

Przemarsz pocztów sztandarowych

Myśliwi z Warmii i Mazur spotkali się w minioną niedzielę (17 lipca)w Lidzbarku Warmińskim na Festiwal Kultury Myśliwskiej. Była to już IX edycja tego wydarzenia.

Tradycyjną już częścią tego wydarzenia w Lidzbarku Warmińskim była msza święta w kościele pw. św. ap. Piotra i Pawła z udziałem pocztów sztandarowych. Po nabożeństwie wszyscy uczestnicy udali się pod Wysoką Bramę, gdzie dla przybyłych przygotowano szereg atrakcji, w [...]

Przeczytaj więcej


17

LIP

2016

Biesiada Myśliwska z EKOwspólnotą „Prosto z lasu”

Jury oceniające przygotowane na konkurs potrawy

W Świętajnie k. Szczytna odbyła się Biesiada Myśliwska z EKOwspólnotą „Prosto z lasu”. Głównym celem  wydarzenia była integracja myśliwych i rolników.

W spotkaniu, którego głównym organizatorem był Gminny Ośrodek Kultury w Świętajnie wzięło udział kilkaset osób. Święto myśliwych i rolników obfitowało w wiele atrakcji, zarówno muzycznych, folklorystycznych, ja tez tych związanych z szeroką [...]

Przeczytaj więcej


14

LIP

2016

Udana współpraca myśliwych z KŁ „Żbik” Szczytno i uczniów ze SP w Klonie

Zwieńczeniem wyjazdu do Kosewa Górnego było udekorowanie medalami „Przyjaciel Przyrody” wszystkich młodych uczestników wycieczki

Koło Łowieckie „Żbik” Szczytno od kilku lat aktywnie współpracuje ze Szkołą Podstawową w Klonie (Gmina Rozogi). Wspólne działania dotyczą wielu ważnych płaszczyzn, wśród których priorytetem jest edukacja ekologiczna. Jak zgodnie przyznają obie strony, korzystają na tym zarówno myśliwi jak też i uczniowie.

„Żbik” to jedno z mniej licznych osobowo kół łowieckich na Warmii i Mazurach. Obecnie współtworzy go 38 [...]

Przeczytaj więcej


14

LIP

2016

W Spychowie dłubali łodzie

W tym roku w warsztatach wzięło udział 11 drużyn

W sobotę 9 lipca zakończyła się siódma edycja warsztatów historyczno-ekologicznych „Święto Mazurskiej Dłubanki” organizowanych przez Nadleśnictwo Spychowo. Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków WFOŚiGW w Olsztynie.

Są to jedyne tego typu warsztaty wykonywania tradycyjnych łodzi jednopiennych w Polsce, na które każdego roku coraz liczniej przybywają uczestnicy z całego kraju. W tym roku rekordowo udział brało aż 11 drużyn. [...]

Przeczytaj więcej


13

LIP

2016

WFOŚiGW w Olsztynie: Lista przedsięwzięć na 2017 rok

WFOŚiGW w Olsztynie dążąc do realizacji celu strategicznego, biorąc pod uwagę Strategię „Bezpieczeństwo Energetyczne i Środowisko – perspektywa do 2020r.”, Strategię Rozwoju Społeczno -Gospodarczego Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Strategię Działania WFOŚiGW w Olsztynie na lata 2013-2016 z perspektywą do 2020 roku, a także uwzględniając Program Ochrony Środowiska Województwa Warmińsko-Mazurskiego i Plan Gospodarki Odpadami dla Województwa [...]

Przeczytaj więcej


12

LIP

2016

Uwaga ! Instytucja Zarządzająca Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020 informuje o ogłoszeniu naboru kandydatów na ekspertów RPO WiM 2014-2020
Uwaga ! Instytucja Zarządzająca Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020 informuje o ogłoszeniu naboru kandydatów na ekspertów RPO WiM 2014-2020
Przeczytaj więcej


11

LIP

2016

Aktualizacja Listy projektów, które spełniły kryteria formalne i zostały przekazane do oceny merytorycznej
Aktualizacja Listy projektów, które spełniły kryteria formalne i zostały przekazane do oceny merytorycznej
Przeczytaj więcej


08

LIP

2016

Aktualizacja : Lista projektów, które spełniły wymogi formalne i zostały przekazane do oceny formalno-merytorycznej

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie, informuje o aktualizacji listy projektów, w ramach konkursu nr RPWM.04.01.00-IP.02-28-001/16 [...]

Przeczytaj więcej


08

LIP

2016

Aktualizacja Regulaminu konkursu i wydłużenie etapu oceny formalno-merytorycznej wniosków

Zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie informuje o zmianie Regulaminu konkursu RPWM.04.02.00-IP.02-28-001/16 Regionalny Program Operacyjny Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020 Oś priorytetowa 4 Efektywność energetyczna Działanie 4.2 Efektywność energetyczna i wykorzystanie OZE w MŚP.

Instytucja Organizująca Konkurs informuje, że wydłużony został etap oceny formalno-merytorycznej wniosków dokonywanej przez Komisję Oceny [...]

Przeczytaj więcej
 1  2  3  4  5  ...    
  
   
Kontakt    |    Redakcja    |    Mapa strony
Wygenerowano w czasie: 0.412 sekundy.
Copyright© 2010 WFOŚiGW Olsztyn